Mektup Nedir, Mektup Örnekleri ve Türleri: Mektup Nasıl Yazılır ve Nasıl Gönderilir?

Mektup Nedir, Mektup Örnekleri ve Türleri: Mektup Nasıl Yazılır ve Nasıl Gönderilir?

Mektup ilk şu tarihte yazılmıştır şu tarihte gönderilmiştir gibi zırvaları bir kenara bırakalım. İnsanlığın başladığı ilk zamanlardan bu yana yazılı haberleşme niteliği taşıyan Mektup daima mevcut olmuştur. Ancak Mektup nedir sorusunun cevabı asırlara ve zamanlara göre daima farklıdır. Henüz yazı icad edilmeden önce duvarlara yapılan ve günümüze kadar ulaşan çizimler geleceğe Mektup hükmündedir. O günün yaşayanları arasındaki bir iletişim değildir ve çok ama çok anlamldır.

1- MEKTUP TARİHİ NEDİR?

1. Taş Devri Mektupları

mektup

Onbinlerce yıllık buna benzer duvar resimlerinin bir amacı gelecekte yaşayacak insanlara bir mesaj göndermektir. Bu bir Mektuptur. Neler yaşadıklarını nasıl yaşadıklarını resimlerle anlatmışlar bizlere Mektup göndermişlerdir. Çatalhöyükte 9000 yıl önce yaşamış atalarımızın kırmızı aşı boyası ile duvarlara yazıp bizlere gönderikleri ilk mektupları kısacık videoda görmek istermisiniz. İddia ediyoruzki bu bilgi internette bir ilk olarak sayfamızda bulunmaktadır. Buradan videoyu seyredebilirsiniz. 9000 Yıl önce bu mesaları bırakan atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

2. Ortaçağ Mektupları

Ortaçağda ise Mektup iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Devletler arasında, kişiler arasında, kurumlar arasında yazılı mesaların iletilmesi şeklinde iletişim kurmuşlardır.

mektup

Ortaçağda Mektup tamamen halihazırdaki zaman içinde iletişim amacı ile kullanılmıştır. Devletler aralarında mektuplaşarak savaş açmışlar yine mektupla barış imzalamışlar. Aşıklar ise bugünkü gibi sms atarak değil Mektup yazarak aşklarını birbirlerine iletmişlerdir. Devleti yöneten kurumlarda şimdiki gibi mail atmak yerine Mektup ile iletişim kurmuşlardır. Bu çağda Mektup o kadar önemlidir ki, Düşman devletler arasında bile bu mektupları iletmekle görevli Posta memurları adeta dokunulmazlardı. Her yerde baş üstünde tutulurlardı.

3. Zamanımız Mektupları

Zamanımızda yazılan mektupların fonksiyonu çok geniştir. Hem geleceğe Mektup göndermek amacıyla, hem iletişim amacıyla, hemde kurumlar arasında yazılı ve güvenli iletişim amacıyla kullanılmaktadır. Yaklaşık 10 yıldan bu yana Mektup gönderiyoruz. Mektup sadece bir iletişim aracı değil kişiler söyleyemediklerini söyleyebildikleri, içlerini dökebildikleri bir platformdur. Hyatınızda hiç mektup yazmak ve göndermek deneyimi yaşamadıysanız Mektup yazmaya başladığınız zaman bunu anlayacaksınız. Haydi şimdi deneyin. Bir yakınınıza söylemek isteyipte söyleyemediğiniz şeyleri Mektup yazarak söylemeyi deneyin. 

 

2- Mektup Türleri Nelerdir.

1. Kişisel Mektuplar

2. İş Mektupları

3. Resmi Mektuplar

Olarak 3 çeşide ayrılır. Kişisel Mektuplar, Cezaevine, Askere, Yurtdışına, Aşk Mektupları, Arkadaşlık, Dostluk mektupları gibi kişilere özgü Mektuplardır. Bu Mektuplar Googlede laf olsun diye yazılan onlarca makalede olduğu gibi değildir. Belli bir düzen gerektirmez. Gönlünüzden nasıl geçiyorsa Mektup o şekilde yazılır. Dilekçe yazar gibi olmamalıdır. Resmi Mektuplarda ilk girişte tarih önemlidir ama kişisel mektuplarda tarihe, girişe, konuya hiç gerek yoktur.Yüreğinizden geldiği gibi yazılır. Kişisel mektuplarda ne yazacağınız bir türlü aklınıza gelmediyse Buradan sizler için dikkatle hazırladığımız ipuçlarına göz atın. kesinlikle yardımcı olur.

mektup, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup, iş mektupları, aşk mektupları, sevgiliye mektup, yurtdışına mektup

İş Mektupları ise iş alanında, iş insanlarının arasındaki resmi bağlayıcılığı olan ve belli bir düzene göre yazılması gereken mektuplardır. Bu Mektuplara mutlaka tarih atarak başlanmalı ve mektuba başlarken mektubun ne amaçla yazıldığı belli edilmelidir. İş amaçlı mektuplar desenli kağıtlar yerine düz veya firma logoları bulunan antentli kağıtlar kullanılmalıdır.

mektup, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup, iş mektupları, aşk mektupları, sevgiliye mektup, yurtdışına mektup

Resmi Mektuplar ise resmi daireye yazılan dilekçelere benzer. Düz beyaz kağıt tercih edilir. Kesinlikle tarih atılarak başlanır. Tarihsiz resmi mektuplar yok sayılabilir. Tarihten sonra aşağıda örnekte olduğu gibi mektubu gönderen kişi bilgileri konu ve kime yazıldığı açıkça beyan edilmelidir. Yani mektubu okuyan kişi mektubu okumaya başladıktan sonra size sorması gereken bir şey kalmamalıdır. İlk girişte bu bilgiler yazılmalıdır. Bu mektup ne kadar iyi düzenlenirse mektubu okuyan memurun zihninde sizinle ilgili olumlu ve iyi izlenimler oluşur. Sonuçta sizi görmüyor. Sizi yazdığınız mektuba göre değerlendirecektir. Çok iyi bir mektupla hapisteki birinin özgürlüğüne kavuşmuş olduğunu görebilirsiniz.

mektup, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup, iş mektupları, aşk mektupları, sevgiliye mektup, yurtdışına mektup

Mektupların ağırlıkları ölçüler ve boyutları gibi PTT kurumu tarafından belirlenen bilgilere Buradan ulaşabilirsiniz.

Postaneye gitmeden birbirinden güzel desenli kağıtlara Mektup yazıp resimler ve kartpostalda ekleyerek göndermek için Burayı tıklatın. 

MektupYaz hizmeti nedir neler yapar nasıl çalışır merak ediyorsanız Burayı Tıklatın.

 

 

3- MEKTUP ÖRNEKLERİ

Yaklaşık tam son 10 yıldır mektup gönderiyoruz. Bu süre zarfında web sitemiz Canlı desteği vasıtası ile siz çok kıymetli üyelerimizle daima iletişimde kaldık. Bu süre zarfında bizden çok defa Cezaevine Mektup Örnekleri olup olmadığı soruldu. Bazen kopyala yapıştır yapmak için, bazen nasıl yazıldığını görmek için talep edildi. Bazen de mektubu bizim yazmamız istendi. Bunların hiç birini yapmadık. Peki neden, çokmu zordu bizim için bunları hazırlamak. 10 Yıl milyona varan sayıda mektupları basıp göndermiş bir ekip bir kaç mektup örneği yazamaymıydı.

Arkadaşlar Mektup kişiye özel bir alandır. Mektubu alan kişi gönderen kişinin yazdığını bilecek şekilde yazılmalıdır Mektup. Mektubu yazan kişi SMS atarken Whatsaptan yazarken hangi stili kullanıyorsa aynısı olmalıdır. Y leri R yazıyorsa mektupta da öyle olmalıdır. Mektubu gönderen kişi Mektubu alacak kişinin gönlüne ancak bu şekilde dokunuş yapabilir. Uyduruk ve alıntı olmamalıdır.

Tabi emir demiri keser. Sizler istediniz bizlerde örnek mektuplar hazırladık. Umarız yardımcı olur.

Öncelikle Yeditepe İstanbul dizisinden bir mektup sahnesi koyalım Buraya. Bir dizi sahnesi belki ilham olabilir size. 

1. Cezaevindeki Eş'e Mektup Örnekleri

Sevgisi bağrımda bir ateş gibi yanan sevgilim Merhaba.

Sensiz bir ay daha geçti gözümün nuru. Sevilayın doğum gününü kutladık dün. Resimlerinide gönderdim sana. Bir mucize olsun da Babam olmadan kutladığım son doğum günüm olsun diye dilek tutmuş Sevilay sonra söyledi bana. Olsun da böyle olsun biricik sevdiğim. Hem her hafta sesini duyuyor hem mektuplarını okuyorum. Bana çok teselli oluyor. Cevat dayının taziyesinde birisi bana İşte hayat böyle, jandarma ile giden geri gelir de İmam ile giden geri gelmez kızım demişti. Neden bilmiyorum ama bu cümle bana çok moral verdi. Sabah Sevilayı okula gönderiyorum sonra tek başıma kahvaltı yapıyorum ya, her zaman senin içinde bir çay koyuyorum. Kahvaltı bitene kadar öylece masada kalıyor. Sen varmışsın hissi veriyor bana. Kahvaltı boyunca her şey iyide dolu ve soğumuş çayı geri mutağa götürürken içime hançer saplanıyor. Kimseye göstermedim tabi deli demesinler şimdi bana :) 

Aşkım birtanem aklın hep burada biliyorum ama burada sensizlik dışında her şey yolunda. Kazancımız bize yetiyor. Hani tatile denize götürecek kadar değil ama sanada bizede yetiyor. Bunu hiç merak etme. Bahçe işlerini tam da tarif ettiğin gibi düzenledim. Sen olsan daha iyisini yapamazdın iddaya girerim. Serde neler varmış gördünmü. 

Sevilayın okuluna gittim öğretmeniyle görüştüm. Sevilaydan gayet memnun olduklarını söyledi. Müziğe karşı bir eğilimi olduğunu söyledi. Bunu hiç düşünmemiştim. Eve gelince konuştuk. Arkadaşı yan flüt çalıyormuş. Sevilayada öğretmiş biraz. Aslında ilk başta ses çıkarmak bile zormuş ama Sevilay bir kaç dakikada bir kaç günlük şeyler öğrenmiş. Yatkınmış demekki. Çok sevmiş ama pahalı bir enstrümanmış yan flüt. O yüzden hiç bahsetmemiş. Kararlıysan yolunu buluruz dedim. Bende internetten Yan flütün müziklerini dinledim gerçekten çok hoşuma gitti. Galiba kuzuların birini kurban bayramında Yan flüt için feda edeceğiz. Sen geldiğinde canlı müziğimi hazır olsun Birtanem.

Aşkım derenin üstündeki tarlanın yanından yol geçecekmiş ve orası çok değerlenecekmiş. Hani bir kaç sene önce bir motosiklet bile zor alırdı bize düşen pay ama şimdi bir yığın paradan söz ediyor yengemler. Hayali bile heyecan verici Birtanem. Eğer herşey yolunda gider bu gerçekleşirse bize düşecek payla hayalini kurduğun Restorantı mülküyeti ile satın alabiliriz. Bir kaç kişi gelmiş şimdiden üç dört kat para teklif etmişler. Oradaki arazileri topluyorlarmış bu ne demekse. Tabi Ziya amca memurluktan emekli her şeyi bilen adam son sözü o söylüyor herkes güveniyor sonuçta kalem tutmuş adam. Bana yeğenim şimdi zamanı değil. proje kesinleşince düşüneceğiz ben takip ediyorum dedi. Biz bilmeyiz tabi. 

Sevdiğim sen nasılsın, İlaç yine bulantı yapıyormu. Koğuş arkadaşların kafa dengimi. Resminde biraz daha zayıflamış gördüm lütfen yemene dikkat et. Sevmediğin yenekler bile olsa ilaç niyetine yemeye çalış. Haftaya yine yatıracağım para. Ziya amcada biraz para verdi senin için onuda ekleyeceğim. Çok seviyor seni. Yargıtaya yine dilekçe yazmış. Bana geçen gün Onu hiç kimsenin beklemediği anda pat diye getirteceğim buraya dedi. Sevine sevine geldim eve sığamadım odaya. 

Birtanem mektubuma son veriyorum bugün için. Her hafta en az üç mektup yaz. Umutla kal AŞKIM

Mektubun muhteşemliğine bakarmısınız. Cezaevi gibi dört duvar, umudu bile öldüren yerdeki kişiyi oradan alıp evdeki kahvaltıya, çocuğun doğum gününe, bağa bahçeye alıp götürüyor. Ekonomik kaygılara son veriyor. Gelecek planları yaparak motive ediyor. Öyle bir umut enjekte ediyorki hayata karşı motivasyonla dolduruyor. Mektubun bir amacıda budur işte.

Bu mektubun harika bir kağıt üzerine basılmış haline bakalım şimdi.

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

Haika değilmi. Hatta muhteşem. Hem okunması keyif verici hem göz zevkine hitap ediyor. 

2. Sevgiliye Mektup Örneği

Aşkım Sevgilim Birtanem Merhaba

İki gözümün çiçeği ben geldim. Mektup yazmak mesajlaşmak gibi değil dediler denemek istedim. Gerçektende bu çok farklı bir duygu. Bunu mektuba başlayınca anlıyorsun. Ne yazacağımı bir türlü kafamda kuramadım. yaşadığımız her şey tanıştığımız ilk günden bu yana film şeridi gibi defalarca gözümün önünden geçti. Meğer ne kadar dolu dolu anılar yaşamışız seninle. Tanıştığımız ilk günü anlatacağım sana. Cafeden ayrılıyorduk aslında o gün. Hesaplar ödendi. Eller yıkandı lavaboda. Taki arabaya kadar bile binmiştik. Tabi benim yirmi liralık montu unuttuğumu anlayıncaya kadar. Geri döndüğümde gördüm seni. Yeni gelmişsiniz. Daha ceketini çıkarıyordun. Öyle rahasız edici bakmam aslında ama bana o an ne olduysa gözlerimi alamadım senden.

Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Taş kalpli derdi arkadaşlarım. Eh ne yapayım zorlamı beğeneydim. İnan sevgilim dizlerimin bağı çözüldü. Yüzük takmayı her zaman saçma bulan ben nasıl olduğunu bilmeden parmaklarını gözlemledim o an. Meğer ne kullanışlı bir basit metal parçasıymış. Kalp atışlarım o kadar hızlandıki korktum biraz. Ne olmuştu bana öyle. Beynim kısa bir süre iptal oldu. Sonra önce derin bir nefes ve her zamanki kararlı net duruş. Önce ne yapacağıma karar vermeliydim. Birinci karar mekan terk edilemez. Ufak bir yalancık ile arkadaşlarımı tekrar Cafeye çağırdım. Yanıma geldiklerinde bendeki garipliği hemen anladılar. Kötü bir haber almış olabileceğimden şüphelendiler. Biraz rahat görünmeye çalıştım.

Başarılıda oldum. Birinci evre tamamdı. Şimdi ikinci evre olarak tanışmak vardı. Yani seninde en küçük bir bakışını yakalasam cesaretleneceğim ama yok. O anlarda hayatımın o anlardan öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldığını hissedebiliyordum. Gerçekten hiç tecrübem yoktu bir kıza açılmakla ilgili. Daha önce hiç böyle bir durum için hazırlıkta yapmamıştım. Arkadaşlarımın bana kaçamak bakışlarını yakalıyordum sürekli. Anlamaya çalışıyorlardı onlarda çok haklılardı. Seyrettiğim dizilerde filmlerde nasıl oluyordu bu tanışma işleri şöyle hafızamı yokladım saniyeler içinde yüzlerce dizi film sahnesi gözümün önünden geçti. Saçma sapan onlarca senaryo dönüp durmaya başladı aklımda. Sürede kısıtlı sabaha kadar oturacak değilsin ya. Bir çuval inciri berbat etmekte vardı hani.

Vaktin nasıl geçtiğini ben hiç anlamadım. Konuşmalarınızı anlayabilmek için bir mikroon gibi diğer seslere kapattım kulağımı. Kadıköyde çalıştığın mağazadaki müdürü anlatıyordun. O kadar rahatladım ki artık işlem tamamdı. Sizin hazırlanıp kalkmanızı kaçamak bakışlarla izledim. İşte o an. Gitmek için ayağa kalkıp yola koyulduktan sonra dönüp bir saniye bakışın.  Meleğim senin çalıştığın mağazaya tabiki tesadüfen gelmedim. Bana biraz pahalı alışverişe maloldu ama işte sen 6 yıldır kalbimdesen, evimdesin. 

Hoşgeldin İyiki geldim Meleğim.

Bu mektubun basılmış halini görmek istermisiniz haydi buyrun..

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

Bu kağıdın basılmış hali ekrandakinden o kadar çok daha güzel olurki, aklınızda hiç mektup yazmak olmasa yine mektup yazmak isterdiniz.

3. Babaya Mektup Örneği

Canım Babam

Nasılsın Babam diyeceğim ama bu ayrılık içinde nasıl iyi olunur bilmiyorum. Bbacığım bizleri çok merak ettiğini biliyorum. Sana biraz buradan bahsetmek istiyorum. Annem her zamanki gibi sağlam dikbaşlı ve otoriter, varlığı güven verici. Senin yokluğunda adeta baba gibide davranıyor. İyiki annem ve babam olmuşsunuz. yeniden doğsaydım ve seçme hakkım olsaydı yine sizleri seçerdim. Annem tek başına dükkanı çekip çeviriyor. Çeşitleri artırdı diyebiliriz. Hiç aklın dükkanda kalmasın. Sebze yanısıra şimdi meyvede koydu dükkana. Geçen uzaktan seyrettim biraz annemi. elmaları silmesi ve sıra sıra dizmesi, havuçları düzenlemesi kalem gibi neden bilmiyorum ama çok duygulandırdı beni. 

Sabah ne zaman kalksam ondan erken kalkamıyorum. Ben kaltığımda o evde olmuyor. Hiç birimiz onun hakkını ödeyemeyiz Babam. Abimi soracak olursan saat gibi aynı vakitte kalkar işe gider. Tranwayda sürücü alınacakmış batmanmı dedi watmanmı tam anlayamadım :) abimede söylemişler çok heyecanlı. Zaten şoförlüğü mükemmel bilirsin. Biraz daha maaşı yüksekmiş. Sigarayı bıraktı biliyorsun takip ediyorum hiç bozduğunu görmedim. Cumartesi Pazar günlerinde annemim yanından hiç ayrılmıyor. Arkadaş çevresi yok. 

Ben son hız ders çalışıyorum. Annem yardım etmeme izin vermiyor. evi kahve çay meyve suyu doldurdu. sıkılma diye. Elimden geleni yapacağım. Canım babam görüşten sonra parada yatırdık. Başka ihtiyaçların olursa mutlaka yaz. Bolcada fotoğra ekledim sıkılma diye.

Senden de acil Mektubuma cevap bekliyorum. Mektubuma burada son veriyorum. Seni çok ama çooook seviyoruz.


4- MEKTUP NASIL YAZILIR

Mektup Nasıl Yazılır ele alalım. Öncelikle aşağıdaki tüm özellikleri web sitemizde bulabilir ve postaneye gitmeden mektup gönderebilirsiniz.  Mektup iki farklı yöntemle yazılır. Elle yazılan mektuplar ve İnternet üzerinden web sitemizde yazılan mektuplar. Şüphesiz web sitemiz üzerinden yazılan mektuplarda çok daha zengin içerikler kullanabilirsiniz. Bu yazımızda mektup türlerine girmeyeceğiz. Mektup türlerini ve nasıl yazıldıklarını görmek için Tıklayın

1. Kağıt Seçimi Nasıl Yapılır?

Mektup Nasıl Yazılır buyrun anlatalım, Elde yazacağınız mektuplarda kağıdınız tertemiz olmalıdır. Elde yazdığınız mektuplarda belki imkan az olabilir ama web sitemiz üzerinden yazılan mektuplarda öncelikle duygu, düşünce ve hislerinize uygun bir desenli kağıt seçin. Kırgın yada kızgın olduğunuzda karlı kışlı mektup kağıtları, Aşk ve sevgi iletmek istediğinizde kalpli çiçekli desenler kullanabilirsiniz. Bu konudaki yaratıcılığı sizlere bırakıyoruz. Bir kaç desenli kağıt örneği buyrun..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, internetten mektup

Bir başka desenli kağıdımız. Yüzlerce harika kağıtlarımızı görmek için Tıklayın

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, internetten mektup

2. Yazı Tipi Seçimi?

Elle yazacağınız mektuplarda yazı tipi tabiki seçemezsiniz. Ancak mümkün olduğu kadar okunaklı ve düzgün yazmalısınız. Ne kadar özen gösterirseniz mektubu alacak kişi kendisine ne kadar değer verdiğinizi ölçümleyebilecektir. web sitemizde yazacağınız mektuplarda yazı karakteri önemlidir. Sizlere her zaman Comic Sans yazı karakterini öneririz. Bu aslında yazıyı süsleme değil el yazısına mümkün olduğu kadar yaklaştırmak içindir. Size bir kaç örnek

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Bakınız bu mektupta düz yazı tercih edilmiş. Aynı mektubun birde farklı yazı stili ile yazımına bakınız..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Sadece yazı stilinin değişmesi ile mektubun görünümü nasılda değişiyor. Mektubu alacak kişi siz olsaydınız alttaki mektubu daha keyifli okurdunuz değilmi. Biz mektuplarınızı basarken genellikle yazı stillerini değiştiririz. Mektubu daha harika hale getiririz. web sitemiz üzerinden mektup yazarken gönlünüz ferah olsun. Sizler için en güzel işleri çıkartıyoruz. 

3. Yazı Boyutu Tercihi?

Mektuplarınızı elinizdede yazsanız web sitemiz üzerindende yazsanız kağıt üzerinde şimdi örnekte vereceğimiz şekilde durmalıdır. Eğer elde yazıyorsanız ve A4 Kağıt üzerinde boyutları farklı duruyorsa düzeltin. Ne çok büyük nede çok küçük olmalıdır. web sitemizde mektup yazarken ekranınıza açılan kağıt A4 boyutudur. Bunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Buyrun örneklere..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Mektubunuzdaki yazılar üstteki gibi duruyorsa çok küçük demektir. bu boyutta yazıyı alıcı okuyamayabilir. Mercek aramak zorunda kalmasın. Mektubu yazdığınız cihazın ayarlarına göre yazı boyutu sayısı belki değişebilir. ama ekranınızda yazılar bu şekilde duruyorsa çok küçük demekir.  Bir diğer örneğe geçelim..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Eğer yine mektubunuzdaki yazılar üstteki gibi duruyorsa yazı boyutunu çok büyük kullanıyorsunuz demekir. Yine cihazınıza göre değişeceği için yazı boyutu sayısını biraz düşürün. Tam olması gereken örnek şu şekildedir..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Yazınızın en ideal şekli budur. Hem görünüm hem okuma keyfi açısından mükemmeldir. Eldede yazsanız web sitemizdede yazsanız ekranınızda yazılar bu boyutta görünsün.

4. Mektupta Emoiler Kullanmak? 

Mektubunuzda emojiler ve simgeler kullanabilirsiniz. Eğer cezaevlerine mektup yazıyorsanız emojiler ve simgeler çok mutlu eder. Cezaevindeki kişiye farklı hissettirir.

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

5. Mektup Yazmaya Nasıl Başlanır?

Her zaman sağ üst köşeye bir tarih kondurun. Sonra gerisi size kalmış. Mektup size özel bir alandır. Mektup yazmak için aklınıza bir şeyler gelmiyorsa burayı Tıklayın. 

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

6. Zarf Seçimi Nasıl Yapılır?

Yine kağıt seçiminde olduğu gibi mektubu yazma nedeninize uygun olarak duygu ve düşüncelerinizi ima edecek yüzlerce desenli zarflarımızdan birini seçebilirsiniz. Yüzlercesinden bir kaç tanesini burada size gösterelim. Desenli zarflar mektubu çok ama çok daha eğlenceli hale getirir.

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Bir başka Zarf örneği 

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Hayvansever mektup dostları için onlarca desenli mektup zarflarımızdan sadece bir örnek..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Telif hakları tamamen bize ait desenli zarflarımızdan bir örnek daha..

mektup nasıl yazılır, mektup yaz, mektup gönder, online mektup, cezaevine mektup

Sanıyoruz Mektubunuz şimdi hazır. Tüm bunları web sitemizde nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için Tıklayın.

Burayı Tıklayarak web sitemize basit bilgilerle ve hiç bir doğrulama gerektirmeden üye olun panele giriş yapın ve mektup yazın gönderin.

 

5- MEKTUP NASIL GÖNDERİLİR?

Mektup 2 farklı şekilde gönderilir.

1. Elle Yazılan Mektuplar

2. İnternet Üzerine Yazılan Mektuplar

1- Elle Yazılan Mektuplar Nasıl Gönderilir?

Elinizde yazdığınız mektupları zarfa koyup size en yakın PTT şubesine gidip bizzat teslim etmelisiniz. Mektup zarflarının nasıl hazırlandığına Buradan  Mektubun nasıl yazıldığına Buradan bakabilirsiniz.

Postaneye gittiğinizde memur size mektubun hangi gönderi biçimi ile gönderilmesi gerektiğini soracaktır. Bu önemli bilgileride izah edelim size.

1. APS ile mektup gönderimi PTT kurumunun en hızlı gönderi şeklidir. Yurtiçi 2 iş günü içinde teslim süresi öngörür. Şehir içi ise 1 gündür. 1 kg ye kadar standart fiyat uygular.

2. APS Kargo da APS ile aynı özelliklere sahiptir. Fiyat uygulaması aynıdır. Ağırlığı ve boyutu yüksek gönderiler için daha uygun olur.

3. İadeli Taahhütlü gönderim şekli diğer seçeneklerden farklı olmak üzere 2-4 iş günü içinde teslim süresi öngörür.  İçeriği az gönderiler için uygundur.

4. Alma Haberli tipi gönderi şekli İadeli Taahhütlü seçeneğin bir çeşididir. Resmi işler için uygundur. Teslim esnasında kağıt imzalatılır. Normal mektuplar için önerilmez. 

5. Normal takip edilemeyen en ucuz mektup gönderisi şekli ise asla tavsiye etmeyeceğimiz gönderi şeklidir.

PTT her zaman sadece nakit ödeme kabul eder. Kredi kartı ile ödeme kabul etmez. Mutlaka yanınızda nakit para bulundurun. Mektubu teslim sonrası size verilen Alındı belgesini saklayın. Barkod numarası belge üzerine yer alır. Mektuplarınızı bu barkod ile Buradan takip edebilirsiniz.

Mektuplarınız posta aşamasında kaybolduğunda PTT size tazminat ödemekle yükümlüdür. Mektubu gönderdiğiniz PTT şubesine bizzat müracaat etmek gereklidir.

2- İnternet Üzerinden Mektup Nasıl Gönderilir?

Bu yöntem inannılmaz çok daha kolay bir yöntemdir. Postaneye gitmeye, sıra beklemeye, belge doldurmaya, mektupla, zarfla, kağıtla boğuşmaya gerek kalmaz. 2011 Yılından bu yana internet üzerinden mektup gönderimi sağlamaktayız.Şimdi internet üzerinden Nasıl Mektup Gönderilir kısaca anlatalım. 

Buradan web sitemiz anasayfasına giriş yapın. Cep telefonları ve bilgisayarlar için ekran görüntüleri ekledik. sizi bu Anasayfamız karşılayacak.

web sitemiz anasayfası bilgisayarlarda bu şekilde görülür.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

web sitemiz anasayası cep telefonlarında ise bu şekilde görülür.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

İşaretli alanlara tıklayarak üyeliğiniz varsa sarı alandan, üyelik yoksa yeşil alandan basit bilgilerle üyelik oluşturup esas panele giriş yapın.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

Başarılı şekilde Üye girişi yaptıktan sonra sizi aşağıdaki gibi benzersiz mektup yazma panelimiz karşılar. Bu panelimizde Mektup Yazma, Fotoğraf Ekleme, Kartpostal ekleme, Zarf Seçme, Kitap Seçme, Kokular ve Dosya - Belge ekleme işlemleri yapılır. resimde üst kısımda tüm seçenekleri görüyorsunuz. Hangi seçeneğin üzerine tıklarsanız o seçenek zarfa eklenmek üzere aktif olur.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

Bu özellikleri içeren panelimizin dünyada bir eşi ve benzeri yoktur.

1. Mektup Yaz butonuna tıklandığında desenli kağıtlar açılır ve seçilen kağıt sayfanın altında açılır. Yüzlerce sayfa mektup yazabilirsiniz. Yazdığınız her şey anlık olarak Taslaklarda kaydedilir.

2. Fotoğraf Ekle seçeneğiyle topluca ekleyebileceğiniz fotoğraflar 1 kalite fotoğraf kağıtlarına basılarak mektupla aynı zarfa konulur. Onlarca yıl saklayabilirsiniz.

3. Kartpostal Ekle seçeneği ile yüzlerce harika Kartpostallarımızdan birini seçip arkasına yazı yazabilirsiniz. 13x18 Ölçülerinde basılarak zarfa konulur.

4. Zarf Seç seçeneğiyle yüzlerce farklı desenli zarflarımızdan birini seçebilirsiniz. Mektubunuz bu zarfla gönderilir. Zarf seçilmezse düz beyaz logolu zarfla gönderilir.

5. Kitap Ekle seçeneğinde açılan kitapların tamamı ücretsizdir. Özellikle cezaevleri için her mektuba bir kitap ücretsiz ekleyebilirsiniz. Bu hizmet benzersizdir eşsizdir.

6. Kokular seçeneği ile çiçek özü esansları sıkılarak mektuplarınız çiçek kokulu olarak gönderilir. Basit gibi görünsede cezaevinde insanları çok sevindirir. Ücretsizdir.

7. Dosya-Belge Ekleme seçeneği yine eşsiz bir özelliktir. Yüzlerce sayfalık belgelerinizi saniyeler içinde PDF ve WORD dosyaları olarak yüklemenize olanak sağlar.

Ne çok özellikler var değilmi. Aynı alanın sağ tarafında Adresler mevcut. Normal e-ticaret sitelerinde olduğundan farklı olmak üzere biz bir gönderici adresi birde alıcı adresi kaydetmenizi istiyoruz. Zarf üzerinde Adresler şu şekilde görünür.

mektup zarı nasıl yazılır

Bu aşamalar oldukça kolay ve keyif vericidir. Eklediğiniz her şeyin sevdikleriniz tarafından görüleceğini mektubu hazırlarken hiç aklınızdan çıkarmayın. Adreslerde eklendikten sonra hani PTT de memurun size mektubun hangi şekilde gönderilmesi gerektiğini sormuştuya işte bizde size Adresleri seçtikten sonra bunu şu şekilde soruyoruz. 

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

Bu alanda gösterilen tutarlar doğrudan PTT hesabına aktarılır.Kırmızı soru işaretlerinin olduğu yerlerde açıklamalar mevcut.

Postaya Ver butonuna tıkladıktan sonra ödeme alanı size özel bir alandır. Ödeme işleminden sonra şu ekranı gördüğünüzde artık mektubunuz yolculuğuna başlamıştır.

mektup nasıl yazılır

Bu aşamadan sonra mektubunuz basılır hazırlanır ve en kısa sürede yola çıkar. SMS ile size nasıl takip edeceğinizi bildiririz. Ayrıca aynı sayfamızda Gönderilenler bölümünde butona tıklayarak ta takip edebilirsiniz.

Mektup Nasıl Gönderilir diye sordunuz bizde anlattık. Umarız faydalı OLUR.

 

6- CEZAEVİNEMEKTUP NASIL GÖNDERİLİR?

Cezaevine Mektup Nasıl Gönderilir merak ediyorsanız, bir yakınınızın cezaevine girmiş olması muhtemel. Peki Cezaevine Nasıl Mektup Gönderilir kısa kısa anlatalım sizlere. 

Cezaevine 4 farklı yöntemle mektup gönderilir. Bu yöntemlerin tamamındada mektuplar basılı ve yazılı olarak kader mahkumuna teslim edilir. 

1. En popüler yöntem olan www.mektupyaz.com.tr kullanarak Cezaevine Mektup gönderebilirsiniz. Fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Kartpostallar ekleyebilirsiniz. Ücretsiz Kitap ekleyebilirsiniz. Ücretsiz kokular ekleyebilirsiniz. PDF, WORD, PNG, JPG Formatlarında Dosya Belge ekleyebilirsiniz. Desenli kağıtlar ve zarflar kullanabilirsiniz. Sabit adresiniz yoksa MYPK yani Mektup Yaz Posta Kutusu kullanabilirsiniz. Bu seçenekte imkanlar ne kadar geniş değil mi?

2. Ben web site kullanamam. Telefonumu bile zor kullanıyorum derseniz Whatsapp ile Mektup gönderebilirsiniz. 0 850 305 0186 numaralı whatsap hesabımıza, normal whatsapp tan mesaj atar gibi yazdığınız yazılarınız ve ekleyeceğiniz fotoğraflar veya dosyalar belgeler www.mektupyaz.com.tr deki panel hesabınıza Mektup Yaz ekibi tarafından işlenerek Cezaevine gönderilir.

3. Fax ile Mektup gönderim seçeneğidir. Aman dikkat. Bu seçenekte cezaevi fax'ı kabul eder ama öyle ölümlü kazalı büyük olaylar olmadıkça bu mektupları kolay kolay teslim etmez. PTT den gönderilen mektup gerekir. wwww.mektupyaz.com.tr de Fax ile Mektup gönderme seçeneği vardır. Bu seçenekte sadece düz kağıda yazı gönderilebilir. 

4. Elinizde yazacağınız mektupları Postaneye giderek göndermek seçeneğidir. çok zahmetlidir. Fotoğraf çıkarması, yazı yazması bir ayrı zordur. Tüm bu kağıt kalem yazma merasiminden sonra birde Postanede saatlerce sıra bekleyip postaya vermek gerekir. Bu kadarlada bitmez birde takip etme zorluğu vardır. Bu seçenekte desenli kağıt zarf bulmak çok zordur. ilk seçenekteki imkanların onda biri bile bulunmaz.

Son seçeneği elediyseniz sizi web sitemize davet ediyoruz. Mektuba dair içerik çeşidinde, dünyada bir eşimiz benzerimiz yoktur. Mektup yazmak ve göndermek için Tıklayınız.

 

7- MEKTUP TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Mektup takibi yapmanın birbirinden kolay bir kaç yolu vardır. Mektupları mutlaka takip etmek gerekir. Mektubu yazıp göndermek kadar önemlidir. Mektup yola çıktımı, Mektup şu an nerede, Mektup şu an hangi şehirde, Mektup kime teslim edilmiş ve Mektup ne zaman teslim edilmiş gibi tüm soruların cevapları PTT kurumuna ait  Mektup Takip Ekranında bulunmaktadır. Cebinizdeki telefonla, Bilgisayarınız yada Tabletinizle veya bizzat  en yakın PTT şubesine giderek takip edilebilir.Şimdi Mektup Takibi Nasıl Yapılır kısa kısa anlatalım.

1- En Yakın PTT Şubesinde Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar bu ilk ve hiç tavsiye etmediğimiz bir mektup takibi şeklidir. Nedeni ise en zor olanıdır. En yakın PTT şubesine gitmek, sıra beklemek gerekir. Bir çıkayım birazda hava alayım derseniz başka tabii :) Mektup gönderimi esnasında size verilen Barkod numarası ile şubeye gidip gişe memuruna sorgulatıp mektubun nerede olduğunu sorgulatabilirsiniz.

mektup takibi nasıl yapılır

2- İnternet Üzerinden Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

1. PTT kurumundan aldığınız Barkod numarası ile takip Cep telefonunuzla, Bilgisayarınızla veya Tabletinizle buraya Tıklatın.  Açılan sayfadaki Barkod no alanına barkod numaranızı yazın. ve Sorgula butonuna basın. Açılacak sayfada Mektubun PTT şubesine ilk teslim edildiği andan itibaren tüm hareketlerini görebilirsiniz. Mektup bazen yanlış adrese gidebilir. Mektup kaybolabilir. Bin türlü hal gelebilir. Biz MektupYaz olarak hem PTT ye teslim edildiği anda PTT ile   sms ler atıyoruz. Hemde Mektup Yaz olarak bilgi SMS gönderiyoruz. Mutlaka mektuplarınızı takip etmenizi istiyoruz. 

PTT Mektup Takibi Nasıl Yapılır sorgulama ekranında takip sayfası bu şekilde görülür.

mektup takibi nasıl yapılır

2. Mektubunuzu web sitemizde yazıp gönderdiyseniz  Cep telefonunuza SMS ile gönderdiğimiz linke tıklayarak kolayca basitçe takip sayfasını açabilirsiniz. Bu işlem en kolay olanıdır ve en çok tavsiye ettiğimiz sistemdir. Telefonunuzla ne zaman aklınıza gelse SMS sayfasını açıp sadece tıklamanız yeterldir. Barkod numarası girmeniz kesinlikle gerekmez. Tabi çok önemli bir şey var oda bu seçenekte Mektubunuzu Mektup Yaz ile gönderdiyseniz geçerlidir. Normal PTT den gömderilen yada farklı sitelerden gönderilen mektuplarda geçerli değildir.

Mektup Yaz Takip SMS i bu şekilde görülür. Ne kadar kolay değilmi. PTT şubesine gitmeye değermi.

mektup takibi nasıl yapılır

3. PTT kurumunun gönderdiği SMS ile Mektup Takibi Nasıl Yapılır sorusunun cevabı ise bir üstteki ile hemen hemen aynıdır. Mektubunuzu ister elde yazıp PTT kutumuna bizzat teslim edin, yada web sitemizde yazıp gönderin hiç farketmeksizin PTT kurumu mektubu kayıt altına aldığı an SMS gönderir. size PTT kurumunun SMS sistemi telefonlarda nasıl görülür olduğunu altta resimde ekledik. Yine SMS içindeki linke tıklayarak takip yapabilirsiniz.

mektup takibi nasıl yapılır

4. Mobil Uygulama Üzerinden Mektup Takibi Nasıl Yapılır buyrun size çok güzel bilgiler. Bu yöntem aslında en kullanışlı yöntemdir. PTT kurumu PTT Kargo Mobil Uygulaması üzerinde takip edebilirsiniz. Bu yöntemde harika olan şey bir kez takip için barkodu girdinizmi Mektubun tüm hareketleri size bildirim olarak gelir. Mektup şuraya geldi, mektup buraya indi, şu teslim aldı gibi sürekli bilgi alabilirsiniz.

PTT Kargo Mobil uygulamasını Android telefonunuza indirmek için Burayı,  İOS uygulamasını indirmek için Burayı tıklayın. PTT kargo mobil uygulaması bu şekilde görülür.

mektup takibi nasıl yapılır

5. Bir dördüncü yol ise Eğer mektubunuzu Mektup Yaz da yazıp gönderdiyseniz Gönderilenler butonuna tıklayın. Açılan sayfada ilgili mektubun karşısındaki sarı renkli araç simgesine tıklamanız yeterlidir. Yine PTT kurumu sorgulama sayfası otomatik açılacak ve mektubunuzla ilgili detayları görebileceksiniz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi. Ayrıvca Barkod girmeniz gerekmez.