Cezaevine Mektup Nasıl Gönderilir, Nasıl Yazılır ve Nasıl Takip Edilir?

Cezaevine Mektup Nasıl Gönderilir, Nasıl Yazılır ve Nasıl Takip Edilir?

Cezaevine Mektup Nasıl Gönderilir merak ediyorsanız, bir yakınınızın cezaevine girmiş olması muhtemel. Peki Cezaevine Nasıl Mektup Gönderilir kısa kısa anlatalım sizlere. 

1- CEZAEVİNE MEKTUP NASIL GÖNDERİLİR?

Cezaevine 4 farklı yöntemle mektup gönderilir. Bu yöntemlerin tamamındada mektuplar basılı ve yazılı olarak kader mahkumuna teslim edilir. 

1. En popüler yöntem olan www.mektupyaz.com.tr kullanarak Cezaevine Mektup gönderebilirsiniz. Fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Kartpostallar ekleyebilirsiniz. Ücretsiz Kitap ekleyebilirsiniz. Ücretsiz kokular ekleyebilirsiniz. PDF, WORD, PNG, JPG Formatlarında Dosya Belge ekleyebilirsiniz. Desenli kağıtlar ve zarflar kullanabilirsiniz. Sabit adresiniz yoksa MYPK yani Mektup Yaz Posta Kutusu kullanabilirsiniz. Bu seçenekte imkanlar ne kadar geniş değil mi?

2. Ben web site kullanamam. Telefonumu bile zor kullanıyorum derseniz Whatsapp ile Mektup gönderebilirsiniz. 0 850 305 0186 numaralı whatsap hesabımıza, normal whatsapp tan mesaj atar gibi yazdığınız yazılarınız ve ekleyeceğiniz fotoğraflar veya dosyalar belgeler www.mektupyaz.com.tr deki panel hesabınıza Mektup Yaz ekibi tarafından işlenerek Cezaevine gönderilir.

3. Fax ile Mektup gönderim seçeneğidir. Aman dikkat. Bu seçenekte cezaevi fax'ı kabul eder ama öyle ölümlü kazalı büyük olaylar olmadıkça bu mektupları kolay kolay teslim etmez. PTT den gönderilen mektup gerekir. wwww.mektupyaz.com.tr de Fax ile Mektup gönderme seçeneği vardır. Bu seçenekte sadece düz kağıda yazı gönderilebilir. 

4. Elinizde yazacağınız mektupları Postaneye giderek göndermek seçeneğidir. çok zahmetlidir. Fotoğraf çıkarması, yazı yazması bir ayrı zordur. Tüm bu kağıt kalem yazma merasiminden sonra birde Postanede saatlerce sıra bekleyip postaya vermek gerekir. Bu kadarlada bitmez birde takip etme zorluğu vardır. Bu seçenekte desenli kağıt zarf bulmak çok zordur. ilk seçenekteki imkanların onda biri bile bulunmaz.

Son seçeneği elediyseniz sizi web sitemize davet ediyoruz. Mektuba dair içerik çeşidinde, dünyada bir eşimiz benzerimiz yoktur. Mektup yazmak ve göndermek için Tıklayınız.

2- CEZAEVİNE MEKTUP NASIL YAZILIR?

Yaklaşık tam son 10 yıldır mektup gönderiyoruz. Bu süre zarfında web sitemiz Canlı desteği vasıtası ile siz çok kıymetli üyelerimizle daima iletişimde kaldık. Bu süre zarfında bizden çok defa Cezaevine Mektup Örnekleri olup olmadığı soruldu. Bazen kopyala yapıştır yapmak için, bazen nasıl yazıldığını görmek için talep edildi. Bazen de mektubu bizim yazmamız istendi. Bunların hiç birini yapmadık. Peki neden, çokmu zordu bizim için bunları hazırlamak. 10 Yıl milyona varan sayıda mektupları basıp göndermiş bir ekip bir kaç mektup örneği yazamaymıydı.

Arkadaşlar Mektup kişiye özel bir alandır. Mektubu alan kişi gönderen kişinin yazdığını bilecek şekilde yazılmalıdır Mektup. Mektubu yazan kişi SMS atarken Whatsaptan yazarken hangi stili kullanıyorsa aynısı olmalıdır. Y leri R yazıyorsa mektupta da öyle olmalıdır. Mektubu gönderen kişi Mektubu alacak kişinin gönlüne ancak bu şekilde dokunuş yapabilir. Uyduruk ve alıntı olmamalıdır.

Tabi emir demiri keser. Sizler istediniz bizlerde örnek mektuplar hazırladık. Umarız yardımcı olur.

Öncelikle Yeditepe İstanbul dizisinden bir mektup sahnesi koyalım Buraya. Bir dizi sahnesi belki ilham olabilir size. 

1. Cezaevindeki Eş'e Mektup Örnekleri

Sevgisi bağrımda bir ateş gibi yanan sevgilim Merhaba.

Sensiz bir ay daha geçti gözümün nuru. Sevilayın doğum gününü kutladık dün. Resimlerinide gönderdim sana. Bir mucize olsun da Babam olmadan kutladığım son doğum günüm olsun diye dilek tutmuş Sevilay sonra söyledi bana. Olsun da böyle olsun biricik sevdiğim. Hem her hafta sesini duyuyor hem mektuplarını okuyorum. Bana çok teselli oluyor. Cevat dayının taziyesinde birisi bana İşte hayat böyle, jandarma ile giden geri gelir de İmam ile giden geri gelmez kızım demişti. Neden bilmiyorum ama bu cümle bana çok moral verdi. Sabah Sevilayı okula gönderiyorum sonra tek başıma kahvaltı yapıyorum ya, her zaman senin içinde bir çay koyuyorum. Kahvaltı bitene kadar öylece masada kalıyor. Sen varmışsın hissi veriyor bana. Kahvaltı boyunca her şey iyide dolu ve soğumuş çayı geri mutağa götürürken içime hançer saplanıyor. Kimseye göstermedim tabi deli demesinler şimdi bana :) 

Aşkım birtanem aklın hep burada biliyorum ama burada sensizlik dışında her şey yolunda. Kazancımız bize yetiyor. Hani tatile denize götürecek kadar değil ama sanada bizede yetiyor. Bunu hiç merak etme. Bahçe işlerini tam da tarif ettiğin gibi düzenledim. Sen olsan daha iyisini yapamazdın iddaya girerim. Serde neler varmış gördünmü. 

Sevilayın okuluna gittim öğretmeniyle görüştüm. Sevilaydan gayet memnun olduklarını söyledi. Müziğe karşı bir eğilimi olduğunu söyledi. Bunu hiç düşünmemiştim. Eve gelince konuştuk. Arkadaşı yan flüt çalıyormuş. Sevilayada öğretmiş biraz. Aslında ilk başta ses çıkarmak bile zormuş ama Sevilay bir kaç dakikada bir kaç günlük şeyler öğrenmiş. Yatkınmış demekki. Çok sevmiş ama pahalı bir enstrümanmış yan flüt. O yüzden hiç bahsetmemiş. Kararlıysan yolunu buluruz dedim. Bende internetten Yan flütün müziklerini dinledim gerçekten çok hoşuma gitti. Galiba kuzuların birini kurban bayramında Yan flüt için feda edeceğiz. Sen geldiğinde canlı müziğimi hazır olsun Birtanem.

Aşkım derenin üstündeki tarlanın yanından yol geçecekmiş ve orası çok değerlenecekmiş. Hani bir kaç sene önce bir motosiklet bile zor alırdı bize düşen pay ama şimdi bir yığın paradan söz ediyor yengemler. Hayali bile heyecan verici Birtanem. Eğer herşey yolunda gider bu gerçekleşirse bize düşecek payla hayalini kurduğun Restorantı mülküyeti ile satın alabiliriz. Bir kaç kişi gelmiş şimdiden üç dört kat para teklif etmişler. Oradaki arazileri topluyorlarmış bu ne demekse. Tabi Ziya amca memurluktan emekli her şeyi bilen adam son sözü o söylüyor herkes güveniyor sonuçta kalem tutmuş adam. Bana yeğenim şimdi zamanı değil. proje kesinleşince düşüneceğiz ben takip ediyorum dedi. Biz bilmeyiz tabi. 

Sevdiğim sen nasılsın, İlaç yine bulantı yapıyormu. Koğuş arkadaşların kafa dengimi. Resminde biraz daha zayıflamış gördüm lütfen yemene dikkat et. Sevmediğin yenekler bile olsa ilaç niyetine yemeye çalış. Haftaya yine yatıracağım para. Ziya amcada biraz para verdi senin için onuda ekleyeceğim. Çok seviyor seni. Yargıtaya yine dilekçe yazmış. Bana geçen gün Onu hiç kimsenin beklemediği anda pat diye getirteceğim buraya dedi. Sevine sevine geldim eve sığamadım odaya. 

Birtanem mektubuma son veriyorum bugün için. Her hafta en az üç mektup yaz. Umutla kal AŞKIM

Mektubun muhteşemliğine bakarmısınız. Cezaevi gibi dört duvar, umudu bile öldüren yerdeki kişiyi oradan alıp evdeki kahvaltıya, çocuğun doğum gününe, bağa bahçeye alıp götürüyor. Ekonomik kaygılara son veriyor. Gelecek planları yaparak motive ediyor. Öyle bir umut enjekte ediyorki hayata karşı motivasyonla dolduruyor. Mektubun bir amacıda budur işte.

Bu mektubun harika bir kağıt üzerine basılmış haline bakalım şimdi.

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

Haika değilmi. Hatta muhteşem. Hem okunması keyif verici hem göz zevkine hitap ediyor. 

2. Sevgiliye Mektup Örneği

Aşkım Sevgilim Birtanem Merhaba

İki gözümün çiçeği ben geldim. Mektup yazmak mesajlaşmak gibi değil dediler denemek istedim. Gerçektende bu çok farklı bir duygu. Bunu mektuba başlayınca anlıyorsun. Ne yazacağımı bir türlü kafamda kuramadım. yaşadığımız her şey tanıştığımız ilk günden bu yana film şeridi gibi defalarca gözümün önünden geçti. Meğer ne kadar dolu dolu anılar yaşamışız seninle. Tanıştığımız ilk günü anlatacağım sana. Cafeden ayrılıyorduk aslında o gün. Hesaplar ödendi. Eller yıkandı lavaboda. Taki arabaya kadar bile binmiştik. Tabi benim yirmi liralık montu unuttuğumu anlayıncaya kadar. Geri döndüğümde gördüm seni. Yeni gelmişsiniz. Daha ceketini çıkarıyordun. Öyle rahasız edici bakmam aslında ama bana o an ne olduysa gözlerimi alamadım senden.

Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Taş kalpli derdi arkadaşlarım. Eh ne yapayım zorlamı beğeneydim. İnan sevgilim dizlerimin bağı çözüldü. Yüzük takmayı her zaman saçma bulan ben nasıl olduğunu bilmeden parmaklarını gözlemledim o an. Meğer ne kullanışlı bir basit metal parçasıymış. Kalp atışlarım o kadar hızlandıki korktum biraz. Ne olmuştu bana öyle. Beynim kısa bir süre iptal oldu. Sonra önce derin bir nefes ve her zamanki kararlı net duruş. Önce ne yapacağıma karar vermeliydim. Birinci karar mekan terk edilemez. Ufak bir yalancık ile arkadaşlarımı tekrar Cafeye çağırdım. Yanıma geldiklerinde bendeki garipliği hemen anladılar. Kötü bir haber almış olabileceğimden şüphelendiler. Biraz rahat görünmeye çalıştım.

Başarılıda oldum. Birinci evre tamamdı. Şimdi ikinci evre olarak tanışmak vardı. Yani seninde en küçük bir bakışını yakalasam cesaretleneceğim ama yok. O anlarda hayatımın o anlardan öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldığını hissedebiliyordum. Gerçekten hiç tecrübem yoktu bir kıza açılmakla ilgili. Daha önce hiç böyle bir durum için hazırlıkta yapmamıştım. Arkadaşlarımın bana kaçamak bakışlarını yakalıyordum sürekli. Anlamaya çalışıyorlardı onlarda çok haklılardı. Seyrettiğim dizilerde filmlerde nasıl oluyordu bu tanışma işleri şöyle hafızamı yokladım saniyeler içinde yüzlerce dizi film sahnesi gözümün önünden geçti. Saçma sapan onlarca senaryo dönüp durmaya başladı aklımda. Sürede kısıtlı sabaha kadar oturacak değilsin ya. Bir çuval inciri berbat etmekte vardı hani.

Vaktin nasıl geçtiğini ben hiç anlamadım. Konuşmalarınızı anlayabilmek için bir mikroon gibi diğer seslere kapattım kulağımı. Kadıköyde çalıştığın mağazadaki müdürü anlatıyordun. O kadar rahatladım ki artık işlem tamamdı. Sizin hazırlanıp kalkmanızı kaçamak bakışlarla izledim. İşte o an. Gitmek için ayağa kalkıp yola koyulduktan sonra dönüp bir saniye bakışın.  Meleğim senin çalıştığın mağazaya tabiki tesadüfen gelmedim. Bana biraz pahalı alışverişe maloldu ama işte sen 6 yıldır kalbimdesen, evimdesin. 

Hoşgeldin İyiki geldim Meleğim.

Bu nektubun basılmış halini görmek istermisiniz haydi buyrun..

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

cezaevine mektup örnekleri, mektup örnekleri, örnek mektuplar, mektup nasıl yazılır

Bu kağıdın basılmış hali ekrandakinden o kadar çok daha güzel olurki, aklınızda hiç mektup yazmak olmasa yine mektup yazmak isterdiniz.

3. Babaya Mektup Örneği

Canım Babam

Nasılsın Babam diyeceğim ama bu ayrılık içinde nasıl iyi olunur bilmiyorum. Bbacığım bizleri çok merak ettiğini biliyorum. Sana biraz buradan bahsetmek istiyorum. Annem her zamanki gibi sağlam dikbaşlı ve otoriter, varlığı güven verici. Senin yokluğunda adeta baba gibide davranıyor. İyiki annem ve babam olmuşsunuz. yeniden doğsaydım ve seçme hakkım olsaydı yine sizleri seçerdim. Annem tek başına dükkanı çekip çeviriyor. Çeşitleri artırdı diyebiliriz. Hiç aklın dükkanda kalmasın. Sebze yanısıra şimdi meyvede koydu dükkana. Geçen uzaktan seyrettim biraz annemi. elmaları silmesi ve sıra sıra dizmesi, havuçları düzenlemesi kalem gibi neden bilmiyorum ama çok duygulandırdı beni. 

Sabah ne zaman kalksam ondan erken kalkamıyorum. Ben kaltığımda o evde olmuyor. Hiç birimiz onun hakkını ödeyemeyiz Babam. Abimi soracak olursan saat gibi aynı vakitte kalkar işe gider. Tranwayda sürücü alınacakmış batmanmı dedi watmanmı tam anlayamadım :) abimede söylemişler çok heyecanlı. Zaten şoförlüğü mükemmel bilirsin. Biraz daha maaşı yüksekmiş. Sigarayı bıraktı biliyorsun takip ediyorum hiç bozduğunu görmedim. Cumartesi Pazar günlerinde annemim yanından hiç ayrılmıyor. Arkadaş çevresi yok. 

Ben son hız ders çalışıyorum. Annem yardım etmeme izin vermiyor. evi kahve çay meyve suyu doldurdu. sıkılma diye. Elimden geleni yapacağım. Canım babam görüşten sonra parada yatırdık. Başka ihtiyaçların olursa mutlaka yaz. Bolcada fotoğra ekledim sıkılma diye.

Senden de acil Mektubuma cevap bekliyorum. Mektubuma burada son veriyorum. Seni çok ama çooook seviyoruz.

3- CEZAEVİNE MEKTUP TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Mektup takibi yapmanın birbirinden kolay bir kaç yolu vardır. Mektupları mutlaka takip etmek gerekir. Mektubu yazıp göndermek kadar önemlidir. Mektup yola çıktımı, Mektup şu an nerede, Mektup şu an hangi şehirde, Mektup kime teslim edilmiş ve Mektup ne zaman teslim edilmiş gibi tüm soruların cevapları PTT kurumuna ait  Mektup Takip Ekranında bulunmaktadır. Cebinizdeki telefonla, Bilgisayarınız yada Tabletinizle veya bizzat  en yakın PTT şubesine giderek takip edilebilir.Şimdi Mektup Takibi Nasıl Yapılır kısa kısa anlatalım.

1- En Yakın PTT Şubesinde Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar bu ilk ve hiç tavsiye etmediğimiz bir mektup takibi şeklidir. Nedeni ise en zor olanıdır. En yakın PTT şubesine gitmek, sıra beklemek gerekir. Bir çıkayım birazda hava alayım derseniz başka tabii :) Mektup gönderimi esnasında size verilen Barkod numarası ile şubeye gidip gişe memuruna sorgulatıp mektubun nerede olduğunu sorgulatabilirsiniz.

mektup takibi nasıl yapılır

2- İnternet Üzerinden Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

1. PTT kurumundan aldığınız Barkod numarası ile takip Cep telefonunuzla, Bilgisayarınızla veya Tabletinizle buraya Tıklatın.  Açılan sayfadaki Barkod no alanına barkod numaranızı yazın. ve Sorgula butonuna basın. Açılacak sayfada Mektubun PTT şubesine ilk teslim edildiği andan itibaren tüm hareketlerini görebilirsiniz. Mektup bazen yanlış adrese gidebilir. Mektup kaybolabilir. Bin türlü hal gelebilir. Biz MektupYaz olarak hem PTT ye teslim edildiği anda PTT ile   sms ler atıyoruz. Hemde Mektup Yaz olarak bilgi SMS gönderiyoruz. Mutlaka mektuplarınızı takip etmenizi istiyoruz. 

PTT Mektup Takibi Nasıl Yapılır sorgulama ekranında takip sayfası bu şekilde görülür.

mektup takibi nasıl yapılır

2. Mektubunuzu web sitemizde yazıp gönderdiyseniz  Cep telefonunuza SMS ile gönderdiğimiz linke tıklayarak kolayca basitçe takip sayfasını açabilirsiniz. Bu işlem en kolay olanıdır ve en çok tavsiye ettiğimiz sistemdir. Telefonunuzla ne zaman aklınıza gelse SMS sayfasını açıp sadece tıklamanız yeterldir. Barkod numarası girmeniz kesinlikle gerekmez. Tabi çok önemli bir şey var oda bu seçenekte Mektubunuzu Mektup Yaz ile gönderdiyseniz geçerlidir. Normal PTT den gömderilen yada farklı sitelerden gönderilen mektuplarda geçerli değildir.

Mektup Yaz Takip SMS i bu şekilde görülür. Ne kadar kolay değilmi. PTT şubesine gitmeye değermi.

mektup takibi nasıl yapılır

3. PTT kurumunun gönderdiği SMS ile Mektup Takibi Nasıl Yapılır sorusunun cevabı ise bir üstteki ile hemen hemen aynıdır. Mektubunuzu ister elde yazıp PTT kutumuna bizzat teslim edin, yada web sitemizde yazıp gönderin hiç farketmeksizin PTT kurumu mektubu kayıt altına aldığı an SMS gönderir. size PTT kurumunun SMS sistemi telefonlarda nasıl görülür olduğunu altta resimde ekledik. Yine SMS içindeki linke tıklayarak takip yapabilirsiniz.

mektup takibi nasıl yapılır

4. Mobil Uygulama Üzerinden Mektup Takibi Nasıl Yapılır buyrun size çok güzel bilgiler. Bu yöntem aslında en kullanışlı yöntemdir. PTT kurumu PTT Kargo Mobil Uygulaması üzerinde takip edebilirsiniz. Bu yöntemde harika olan şey bir kez takip için barkodu girdinizmi Mektubun tüm hareketleri size bildirim olarak gelir. Mektup şuraya geldi, mektup buraya indi, şu teslim aldı gibi sürekli bilgi alabilirsiniz.

PTT Kargo Mobil uygulamasını Android telefonunuza indirmek için Burayı,  İOS uygulamasını indirmek için Burayı tıklayın. PTT kargo mobil uygulaması bu şekilde görülür.

mektup takibi nasıl yapılır

5. Bir dördüncü yol ise Eğer mektubunuzu Mektup Yaz da yazıp gönderdiyseniz Gönderilenler butonuna tıklayın. Açılan sayfada ilgili mektubun karşısındaki sarı renkli araç simgesine tıklamanız yeterlidir. Yine PTT kurumu sorgulama sayfası otomatik açılacak ve mektubunuzla ilgili detayları görebileceksiniz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi. Ayrıvca Barkod girmeniz gerekmez.

mektup nasıl takip edilir

Hepsi bu kadar Arkadaşlar. Mektupları takip ederken bazen (cihet hazırlama listesine eklendi) ( zimmet edildi) gibi bir çok terim yer alır. Bu terimlerin ne anlattığını bilmek için kopyala yapıştır yaparak aratınız.

Postaneye gitmeden mektup yazıp göndermek için Tıklayın.