Mektup Türleri Nelerdir?

Mektup Türleri Nelerdir?

Mektup türleri  nelerdir? Kaç farklı mektup türü vardır? vb. gibi tüm sorularınızın cevabını detaylarıyla birlikte siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Mektup Türleri Nelerdir buyrn kısa göz atalım.

Mektup yılların eskitemediği çok eski bir iletişim aracıdır. Değişen ve ve gelişen teknolojiyle birlikte her ne kadar daha hızlı iletişim kurabilen araçlar kullanılsa da mektup her zaman çok daha değerli ve manidar kalmaya devam etmiştir. Televizyon, radio, bilgisayar, telefon ve internet gibi yeni iletişim araçları hiçbir zaman hisleri mektuplar kadar etkili aktaramamaktadır. Bu nedenler mektup her zaman değerini koruyan ve etkisini sürdürmeye devam eden bir iletişim aracıdır.

Mektuplar belli özellikleri ve yazılış amaçlarına göre 4 farklı türe ayrılmaktadır. Mektup çeşitleri; özel, resmi, is ve edebi mektuplar şeklindedir.

Özel Mektuplar

Hemen her insanın ömründe en az bir defa yazmış olduğu mektup türüdür. Birbirini tanıyan iki insanın duygularını, düşüncelerini, hislerini, bulundukları durumu birbirlerine anlatmak için yazdıkları mektup çeşididir. Her türde yazılmaya açik olan özel mektuplar iki tarafın doğallık ve samimiyetine gore kaleme alınmaktadır.

Resmi Mektuplar

Resmi mektuplar isminden de anlaşılacağı üzere Devlet kurumlarının birbirleri arasında yaptıkları yazışmalar resmi mektup olarak isimlendirilir. Bu mektup türünde daha resmi, ciddi bir üslup kullanılmalıdır. Dilekçeler resmi mektup türüne ait mektuplardır. Resmi mektup yazmanın kendi içerisinde birtakım kuralları vardır. Bunlar; Mektup üst makam sahibi birine yazılıyor ise „Arz Ederim”, alt makam için ise „Rica Ederim” gibi kalıpların kullanılmasına dikkat edilmelidir.

İş Mektupları

Ticari amaçla firmaların birbirleriyle veya farklı aracı kişilerle yaptıkları yazışmalara is mektubu denilmektedir. İş mektubu yazımında kullanılacak üslup iki kişi arasındaki iletişim bağına gore şekillenebilir. generał konusu olarak; borç, satış, alış ve buna benzer şekilde söylenebilir.

Edebi Mektuplar

Edebiyatçıların, sanatçıların kaleminden yazılan, sanatsal değerlere sahip mektup türüdür. Edebi mektuplar sadece şahıslar arasında değil aynı zamanda o donem veya gelecek dönemdeki toplumlara hitaben yazılabilir. Edebi mektup türü pek çok edebiyatçının ve sanatçının yaşamış oldukları dönemde ve yaşantıları hakkında bilgi edinildiği mektup türüdür.

Kolay Şekilde Mektup Yazmanın Doğru Adresi; www.mektupyaz.com.tr

Müşterilerimiz tarafından yazılan mektuplar seçilen desenlerdeki kağıtlara basılır ve seçilen zarflara konularak dünyanın her yerindeki alicıya ulaştırılır. mektupyaz.com.tr  olarak değerli müşterilerimizin mektup yazmaları konusunda 7/24 hizmet sağlıyoruz. İstenilen mektup türünde kolayca mektup yazmanın yanında özel kağıt ve zarf seçimi, yazı tipi seçimi, kolayca resim ekleme vb. birçok özelliği de beraberinde sunuyoruz. Ptt’ye gitmeden oturduğunuz yerden mektup yazmak artık çok daha kolay. Umarız kısa yazımız Mektup Türler Nelerdir sorusuna tam cevap olmuştur.