Mektup Nasıl Gönderilir?

Mektup Nasıl Gönderilir?

Mektup 2 farklı şekilde gönderilir.

1. Elle Yazılan Mektuplar

2. İnternet Üzerine Yazılan Mektuplar

1- Elle Yazılan Mektuplar Nasıl Gönderilir?

Elinizde yazdığınız mektupları zarfa koyup size en yakın PTT şubesine gidip bizzat teslim etmelisiniz. Mektup zarflarının nasıl hazırlandığına Buradan  Mektubun nasıl yazıldığına Buradan bakabilirsiniz.

Postaneye gittiğinizde memur size mektubun hangi gönderi biçimi ile gönderilmesi gerektiğini soracaktır. Bu önemli bilgileride izah edelim size.

1. APS ile mektup gönderimi PTT kurumunun en hızlı gönderi şeklidir. Yurtiçi 2 iş günü içinde teslim süresi öngörür. Şehir içi ise 1 gündür. 1 kg ye kadar standart fiyat uygular.

2. APS Kargo da APS ile aynı özelliklere sahiptir. Fiyat uygulaması aynıdır. Ağırlığı ve boyutu yüksek gönderiler için daha uygun olur.

3. İadeli Taahhütlü gönderim şekli diğer seçeneklerden farklı olmak üzere 2-4 iş günü içinde teslim süresi öngörür.  İçeriği az gönderiler için uygundur.

4. Alma Haberli tipi gönderi şekli İadeli Taahhütlü seçeneğin bir çeşididir. Resmi işler için uygundur. Teslim esnasında kağıt imzalatılır. Normal mektuplar için önerilmez. 

5. Normal takip edilemeyen en ucuz mektup gönderisi şekli ise asla tavsiye etmeyeceğimiz gönderi şeklidir.

PTT her zaman sadece nakit ödeme kabul eder. Kredi kartı ile ödeme kabul etmez. Mutlaka yanınızda nakit para bulundurun. Mektubu teslim sonrası size verilen Alındı belgesini saklayın. Barkod numarası belge üzerine yer alır. Mektuplarınızı bu barkod ile Buradan takip edebilirsiniz.

Mektuplarınız posta aşamasında kaybolduğunda PTT size tazminat ödemekle yükümlüdür. Mektubu gönderdiğiniz PTT şubesine bizzat müracaat etmek gereklidir.

2- İnternet Üzerinden Mektup Nasıl Gönderilir?

Bu yöntem inannılmaz çok daha kolay bir yöntemdir. Postaneye gitmeye, sıra beklemeye, belge doldurmaya, mektupla, zarfla, kağıtla boğuşmaya gerek kalmaz. 2011 Yılından bu yana internet üzerinden mektup gönderimi sağlamaktayız.Şimdi internet üzerinden Nasıl Mektup Gönderilir kısaca anlatalım. 

Buradan web sitemiz anasayfasına giriş yapın. Cep telefonları ve bilgisayarlar için ekran görüntüleri ekledik. sizi bu Anasayfamız karşılayacak.

web sitemiz anasayfası bilgisayarlarda bu şekilde görülür.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

web sitemiz anasayası cep telefonlarında ise bu şekilde görülür.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

İşaretli alanlara tıklayarak üyeliğiniz varsa sarı alandan, üyelik yoksa yeşil alandan basit bilgilerle üyelik oluşturup esas panele giriş yapın.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

Başarılı şekilde Üye girişi yaptıktan sonra sizi aşağıdaki gibi benzersiz mektup yazma panelimiz karşılar. Bu panelimizde Mektup Yazma, Fotoğraf Ekleme, Kartpostal ekleme, Zarf Seçme, Kitap Seçme, Kokular ve Dosya - Belge ekleme işlemleri yapılır. resimde üst kısımda tüm seçenekleri görüyorsunuz. Hangi seçeneğin üzerine tıklarsanız o seçenek zarfa eklenmek üzere aktif olur.

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

Bu özellikleri içeren panelimizin dünyada bir eşi ve benzeri yoktur.

1. Mektup Yaz butonuna tıklandığında desenli kağıtlar açılır ve seçilen kağıt sayfanın altında açılır. Yüzlerce sayfa mektup yazabilirsiniz. Yazdığınız her şey anlık olarak Taslaklarda kaydedilir.

2. Fotoğraf Ekle seçeneğiyle topluca ekleyebileceğiniz fotoğraflar 1 kalite fotoğraf kağıtlarına basılarak mektupla aynı zarfa konulur. Onlarca yıl saklayabilirsiniz.

3. Kartpostal Ekle seçeneği ile yüzlerce harika Kartpostallarımızdan birini seçip arkasına yazı yazabilirsiniz. 13x18 Ölçülerinde basılarak zarfa konulur.

4. Zarf Seç seçeneğiyle yüzlerce farklı desenli zarflarımızdan birini seçebilirsiniz. Mektubunuz bu zarfla gönderilir. Zarf seçilmezse düz beyaz logolu zarfla gönderilir.

5. Kitap Ekle seçeneğinde açılan kitapların tamamı ücretsizdir. Özellikle cezaevleri için her mektuba bir kitap ücretsiz ekleyebilirsiniz. Bu hizmet benzersizdir eşsizdir.

6. Kokular seçeneği ile çiçek özü esansları sıkılarak mektuplarınız çiçek kokulu olarak gönderilir. Basit gibi görünsede cezaevinde insanları çok sevindirir. Ücretsizdir.

7. Dosya-Belge Ekleme seçeneği yine eşsiz bir özelliktir. Yüzlerce sayfalık belgelerinizi saniyeler içinde PDF ve WORD dosyaları olarak yüklemenize olanak sağlar.

Ne çok özellikler var değilmi. Aynı alanın sağ tarafında Adresler mevcut. Normal e-ticaret sitelerinde olduğundan farklı olmak üzere biz bir gönderici adresi birde alıcı adresi kaydetmenizi istiyoruz. Zarf üzerinde Adresler şu şekilde görünür.

mektup zarı nasıl yazılır

Bu aşamalar oldukça kolay ve keyif vericidir. Eklediğiniz her şeyin sevdikleriniz tarafından görüleceğini mektubu hazırlarken hiç aklınızdan çıkarmayın. Adreslerde eklendikten sonra hani PTT de memurun size mektubun hangi şekilde gönderilmesi gerektiğini sormuştuya işte bizde size Adresleri seçtikten sonra bunu şu şekilde soruyoruz. 

mektup nasıl yazılır, mektup gönder, mektup yaz,

Bu alanda gösterilen tutarlar doğrudan PTT hesabına aktarılır.Kırmızı soru işaretlerinin olduğu yerlerde açıklamalar mevcut.

Postaya Ver butonuna tıkladıktan sonra ödeme alanı size özel bir alandır. Ödeme işleminden sonra şu ekranı gördüğünüzde artık mektubunuz yolculuğuna başlamıştır.

mektup nasıl yazılır

Bu aşamadan sonra mektubunuz basılır hazırlanır ve en kısa sürede yola çıkar. SMS ile size nasıl takip edeceğinizi bildiririz. Ayrıca aynı sayfamızda Gönderilenler bölümünde butona tıklayarak ta takip edebilirsiniz.

Mektup Nasıl Gönderilir diye sordunuz bizde anlattık. Umarız faydalı olur.