Mektup Tarihi Nedir?

Mektup Tarihi Nedir?

Kalem, Daktilo, Elektronik yöntemler ile Taş tabletler veya deri kağıt türü materyaller üzerine yazılmış düz yazı uzun mesaj, bir duygu ve düşüncenin birilerine iletilmesine Mektup denir. Mektup kelimesi Türkçemize Arapçadan geçmiştir.

İlk yazılı mektup bugünden tam 4100 yıl önce, Sümer dilinde yazılmış bir kil tablettir. Çivi yazıları bugünden 5000 yıl önce kullanılmaya başlanmış yaklaşık 900 yıl sonrada ilk mektubun yazıldığı bilimsel olarak tespit etilmiştir. Peki sizce aşağıdaki Çatalhöyükte bulunan duvar resimleri geleceğe mektup olabilir mi? Bu yazılı mektubun tarihini değiştirir.

mektup tarihi

O tarihlerde mektuplar, bazen bugünkü tuğla yapımı gibi önce işlenip sonra pişirilmiş, bazende çivilerle oyulmuş, yontulmuş şekilde yazılmışlar. Bu nedenle binlerce yıl sonra bize bozulmadan ulaşmışlardır. Mektuplarda neler yazdığı uzmanlar tarafından incelendiğinde, siyasi veya kişisel olarak yazılıp kullanıldıkları tespit edilmiş. Kimbilir ne aşıklar nasıl mektuplar yazdılar.

Medeniyete çok katkıda bulunmuş eski Yunan toplumlarında ise çok ilginç bir biçimde Mektup hiç kullanılmamış. Mektup yerine Ulak'larla iletişim sağlamışlar. Helenistik çağın başlangıcından önce ise mektuplaşma yapılmış lakin kağıt yada deri türü zamana direnemeyen materyaller kullanılmış. Bu nedenle günümüze hiç mektup ulaşmamış. 

Arkeologlar tarafından dünyanın her yerinde yapılan araştırmalarda yüzbinlerce eski tarih mektup bulunmuş ve müzelere konulmuştur. Tarihin ilk Aşk mektubunun nerede bulunduğunu merak ediyormusunuz. Tıklayın.

Günümüz Mektup kültüründe Mektuplar, Resmi Mektup, Özel Mektup, İş Mektupları, Açık Mektuplar ve Edebi mektuplar olarak  5 çeşide ayrılır. Ancak Geleceğe Mektup olarak bir çeşit daha ekleyelim.