Mektup Posta Sürecinde Kaybolabilir mi?

Mektup Posta Sürecinde Kaybolabilir mi?

PTT kurumu vasıtası ile gönderdiğiniz Mektuplar, nadirende olsa Posta sürecinde kaybolabilir. Posta kurumunda çalışanlarında bizler gibi insan olduklarını unutmayın. PTT kurumunun bir mektubu kaybetme olasılığı elimizdeki verilere göre 100 binde 1 dir. Mektubunuz teslim edilmedi ve kayboldu şimdi ne olacak buyrun..

1. Mektubun kaybolmasının kabulü, PTT kurumu mektubun kaybolduğunu sizi arayıp söylemez. Mektubu gönderirken aldığınız Barkod numarası ile mektubunuzu daima teslim edildi yazısını görünceye kadar Takip edin. Mektubu gönderdiniz ama teslim edilmesi gecikti. Günler oldu hareket yok. PTT kurumu 30 gün sonunda bir açıklama girmek zorundadır. Bu açıklamayı sorgulama sayfasında bulabilirsiniz. Aşağıdaki sorgu ekranındaki gibi, işlem sonunda Kayıp yazısını görüyorsanız PTT kurumu resmi olarak mektubu kaybetmiş olduğunu ilan etmiştir.

ptt kayıp mektp

2. Mektup Posta Sürecinde Kayboldu Şimdi Ne Olacak Sorgulama ekranında bu şekilde Kayıp yazısını gördükten sonra, Ödeme iadesi gibi işlerle uğraşmayın. Kaybolan mektubu ptt ye teslim ettiğinizde aldığınız Alındı belgesini, Sorgulama ekranı çıktısını, kimlik kopyasını, IBAN numaranızı kanıtlayan bankanızdan aldığınız belgeyi ve son olarak aşağıda gördüğünüz dilekçeyi doldurup şahsen mektubu teslim ettiğiniz PTT şubesine gidip tazminat için başvuruda bulunun. Size gönderinizin değerinin 100 katına kadar tazminat ödemekle yükümlüdürler. Bu işlem için dava, şikayet veya mahkeme sürecine vs gerek yoktur. 6475 sayılı posta kanunu mevzuatına Buradan erişebilirsiniz.

kayıp mektup ptt

Başka bir işlem yapmanıza gerek yok arkadaşlar. Mektup kayboldu artık Buradan kolayca yenisini gönderin. Tazminatı aldıktan sonra keşke yine kaybetseler dediğinizi duyar gibiyiz :)