Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

Mektup takibi yapmanın birbirinden kolay bir kaç yolu vardır. Mektupları mutlaka takip etmek gerekir. Mektubu yazıp göndermek kadar önemlidir. Mektup yola çıktımı, Mektup şu an nerede, Mektup şu an hangi şehirde, Mektup kime teslim edilmiş ve Mektup ne zaman teslim edilmiş gibi tüm soruların cevapları PTT kurumuna ait  Mektup Takip Ekranında bulunmaktadır. Cebinizdeki telefonla, Bilgisayarınız yada Tabletinizle veya bizzat  en yakın PTT şubesine giderek takip edilebilir.Şimdi Mektup Takibi Nasıl Yapılır kısa kısa anlatalım.

1- En Yakın PTT Şubesinde Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar bu ilk ve hiç tavsiye etmediğimiz bir mektup takibi şeklidir. Nedeni ise en zor olanıdır. En yakın PTT şubesine gitmek, sıra beklemek gerekir. Bir çıkayım birazda hava alayım derseniz başka tabii :) Mektup gönderimi esnasında size verilen Barkod numarası ile şubeye gidip gişe memuruna sorgulatıp mektubun nerede olduğunu sorgulatabilirsiniz.

mektup takibi nasıl yapılır

2- İnternet Üzerinden Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

1. PTT kurumundan aldığınız Barkod numarası ile takip Cep telefonunuzla, Bilgisayarınızla veya Tabletinizle buraya Tıklatın.  Açılan sayfadaki Barkod no alanına barkod numaranızı yazın. ve Sorgula butonuna basın. Açılacak sayfada Mektubun PTT şubesine ilk teslim edildiği andan itibaren tüm hareketlerini görebilirsiniz. Mektup bazen yanlış adrese gidebilir. Mektup kaybolabilir. Bin türlü hal gelebilir. Biz MektupYaz olarak hem PTT ye teslim edildiği anda PTT ile   sms ler atıyoruz. Hemde Mektup Yaz olarak bilgi SMS gönderiyoruz. Mutlaka mektuplarınızı takip etmenizi istiyoruz. 

PTT Mektup Takibi Nasıl Yapılır sorgulama ekranında takip sayfası bu şekilde görülür.

mektup takibi nasıl yapılır

2. Mektubunuzu web sitemizde yazıp gönderdiyseniz  Cep telefonunuza SMS ile gönderdiğimiz linke tıklayarak kolayca basitçe takip sayfasını açabilirsiniz. Bu işlem en kolay olanıdır ve en çok tavsiye ettiğimiz sistemdir. Telefonunuzla ne zaman aklınıza gelse SMS sayfasını açıp sadece tıklamanız yeterldir. Barkod numarası girmeniz kesinlikle gerekmez. Tabi çok önemli bir şey var oda bu seçenekte Mektubunuzu Mektup Yaz ile gönderdiyseniz geçerlidir. Normal PTT den gömderilen yada farklı sitelerden gönderilen mektuplarda geçerli değildir.

Mektup Yaz Takip SMS i bu şekilde görülür. Ne kadar kolay değilmi. PTT şubesine gitmeye değermi.

mektup takibi nasıl yapılır

3. PTT kurumunun gönderdiği SMS ile Mektup Takibi Nasıl Yapılır sorusunun cevabı ise bir üstteki ile hemen hemen aynıdır. Mektubunuzu ister elde yazıp PTT kutumuna bizzat teslim edin, yada web sitemizde yazıp gönderin hiç farketmeksizin PTT kurumu mektubu kayıt altına aldığı an SMS gönderir. size PTT kurumunun SMS sistemi telefonlarda nasıl görülür olduğunu altta resimde ekledik. Yine SMS içindeki linke tıklayarak takip yapabilirsiniz.

mektup takibi nasıl yapılır

4. Mobil Uygulama Üzerinden Mektup Takibi Nasıl Yapılır buyrun size çok güzel bilgiler. Bu yöntem aslında en kullanışlı yöntemdir. PTT kurumu PTT Kargo Mobil Uygulaması üzerinde takip edebilirsiniz. Bu yöntemde harika olan şey bir kez takip için barkodu girdinizmi Mektubun tüm hareketleri size bildirim olarak gelir. Mektup şuraya geldi, mektup buraya indi, şu teslim aldı gibi sürekli bilgi alabilirsiniz.

PTT Kargo Mobil uygulamasını Android telefonunuza indirmek için Burayı,  İOS uygulamasını indirmek için Burayı tıklayın. PTT kargo mobil uygulaması bu şekilde görülür.

mektup takibi nasıl yapılır

5. Bir dördüncü yol ise Eğer mektubunuzu Mektup Yaz da yazıp gönderdiyseniz Gönderilenler butonuna tıklayın. Açılan sayfada ilgili mektubun karşısındaki sarı renkli araç simgesine tıklamanız yeterlidir. Yine PTT kurumu sorgulama sayfası otomatik açılacak ve mektubunuzla ilgili detayları görebileceksiniz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi. Ayrıvca Barkod girmeniz gerekmez.

mektup nasıl takip edilir

Hepsi bu kadar Arkadaşlar. Mektupları takip ederken bazen (cihet hazırlama listesine eklendi) ( zimmet edildi) gibi bir çok terim yer alır. Bu terimlerin ne anlattığını bilmek için kopyala yapıştır yaparak aratınız.

Postaneye gitmeden mektup yazıp göndermek için Tıklayın.