Mektuplar Teslim Edilemezse Ne Olur?

Mektuplar Teslim Edilemezse Ne Olur?

Adrese Teslim Edilemeyen Mektuplar için ilk aşama olarak teslim adresi kapısına, en yakın PTT şubesinden şahsen müracaat edip alabilmesi için kağıt bırakılır. Mektup bu PTT şubesinde 1 hafta kadar bekletilir. Bu süre boyunca alınmayan mektuplar, gönderici adrese geri gider. Eğer göndericide adreste bulunamazsa PTT de elde kalır. Artık hareket etmez. Teslim edilemeyen Mektuplar için PTT kurumu geri iade yapmaz. Biraz daha açıklama bırakalım.

Mektubunuz, Mektup üzerindeki alıcı adrese kesin olarak gider ve postacı teslim etmek için zorlar. Kapı açılır ama açan kişi alıcı kişiyi tanımadığını söylerse Mektup otomatik olarak Tanınmıyor şerhi düşülerek Göndericiye geri iade edilir. Bir çok kez Alıcının kesin olarak ilgili adreste olduğu yönünde Gönderici tarafından açıklama alıyoruz ama kimlik tespiti gibi bir uygulama söz konusu olmaz. Bazen tebligat vs olduğundan şüphelenen alıcı Mektubun ne olduğunu bilmediği içinde reddedebiliyor. Yada Gönderici mektubunu almak istemeyebilir. Onlarca neden sıralayabiliriz.

Eğer postacı kapıyı çalmasına rağmen kapı açılmamışsa, kapıya rüzgarda uçmayacak şekilde kağıt yapıştırılır. En yakın PTT şubesinde gelip alması için. Tekrar dağıtıma çıkmaz. Bu gelip alma süresi 1 haftadır. Bu sürede gelip alan olmazsa Göndericiye geri iade edilir.

Arkadaşlar bir Mektup alıcı adrese teslim edilemediğinde çoğu zaman çok sert geri dönüşlerle karşılaşıyoruz. İlk tepki Postacının adrese hiç gitmediği ve adreste kesinlikle birilerinin daima olduğu yönünde oluyor. Bu kabul edilebilir bir açıklama değil malesef. PTT bir devlet kurumudur ve resmi kanıt bırakmadan iş yapmazlar. Alıcı evdedir ama kapıyı bilerek açmayabilir, Alıcı evdedir ama lavabo banyo wc vs dedir o an kapıya bakamamıştır. Bakın bu mazeretler çoğaltılabilir. Ancak PTT görevisi kesilikle adrese gider ve teslim etmeye çalışır. Biz PTT kurumu ile yaklaşık 10 Yıldır çalışıyoruz. Hataları yok denecek kadar azdır.

Web sitemiz üzerinden gönderilen ama teslim edilemeyen Mektuplar yine aynı sistemi takip eder. ama tek fark ise Göndericiyede geri teslim edilemezse MektupYaz olarak bize geri gelir. 

Postaneye gitmeden kağıt kalem gerekmeden birbirinden güzel desenli kağıtlara Mektup yazmak ve desenli zarfla göndermek için Tıklayın.

Web sitemiz üzerinde yada elde yazıp PTT kurumuna teslim ettiğiniz mektupların nasıl takip edileceğini öğrenmek için Tıklayınız.