Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu Nedir?

Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu Nedir?

Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu Cezaevine gelen ve giden mektupları okuyan ve Uyap'a işleyen Cezaevlerindeki bir birimin adıdır. Her Cezaevinde bu birim bulunur. Sabah 8 sayımı ile birlikte koğuşlardan toplanan Mektupları, bu birim okuyup daha sonra Uyap'a işlerler. 

cezaevi mektup okuma komisyonu nedir

1- Sakıncalı Mektuplar Nasıl Olur?

1. Cezaevine dışardan gelen ve Cezaevi Mektup Okuma Komsiyonu tarafından sakıncalı görülen bir mektup, cezaevindeki mahkuma teslim edilmez. Ancak mahkum çağırılarak kendisine bir mektup geldiği, ancak bu mektubun cezaevi kuralları açısından sakıncalı görüldüğü, kendisine teslim edilmeyeceği bildirilir. Bu durum üzerine yasal haklarını kullanıp kullanmayacağı sorulur. Mahkum ise her ne kadar kendisine gelen mektubun cezaevi tarafından sakıncalı görülsede, bu mektubun kendisine teslim edilmesi için yargı makamlarınca incelenmesi talebinde bulunabilir. Yada hiç uğraşmak istemeyebilir ve Hayır, teslim edilmemesini onaylıyorum diyerek durumu kabul eder. Böyle durumlarda disiplin soruşturması açılması söz konusu değildir.

2. Cezaevinde mahkumun yazdığı ve Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu tarafından sakıncalı görülen mektup kesinlikle gönderilmez ve doğrudan disiplin kuruluna sevk edilir. Oluşan suçun derecesine göre mahkemeye de verilebilir yada hücre cezası alabilir. 

3. Dışarıdan Cezaevine gelen mektuplar bazen şüpheli görülebilir. Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu bu mektupları farklı nedenlerle geri iade edebilir. Bunlar eksik ve şüpheli adresler, mektup içinde boş sayfalar, mektup içinde anlaşılması zor matematiksel kodlar terimler, bazen müzik notaları bile mektubun geri iadesine neden olabilir. Arkadaşlar bu maddeye çok dikkat edin. Bir mektup size farklı bir neden öne sürülerek iade edilmiş olabilir. Bu cezaevi personelinin ufakta olsa şüphe duyduğu ve iade tercih ettiğini gösterir. Bu konunun üstüne gitmek yerine Canlı desteğimizle bilgi alışverişi yapıp nedenini irdeleyin. Hatayı düzeltip tekrar gönderin. Cezaevi personelinin amacının yakınınızı her türlü korumak olduğunu unutmayın.

2- Cezaevi Mektup Okuma Komsiyonu Her Gün Çalışırmı?

Evet Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu hafta içi her gün çalıır. Cezaevine gelen mektuplar. Cezaevi Mektup Okuma Komisyonunun yoğunluğuna göre aynı gün yada bir kaç gün içinde okunarak Uyap'a işlenir. Ardından koğuşun mektup gününde koğuş sorumlusuna teslim edilir.

3- Cezaevinde Mektup Kaç Gün İçinde Alıcıya Verilir?

10 Yıldır mektup göndermekteyiz. Bir mektubun cezaevine ulaştıktan sonra alıcıya ulaşması 1 ile 7 gün arası değişir. Cezaevine teslim edildiği gün Cezaevi Mektup Okuma Komisyonuna girer. Eğer sabah teslim edilmişse tabii. Öğleden sonra teslim edilmişse bir sonraki gün komisyona girer. Bu süre sadece pandeminin en yoğun olduğu ve kapanmaların ilan edildiği haftalarda çok ama çok uzamıştı. Bazen 20 günü bulduğu zamanlar oldu. Ancak artık normale döndü. Mektup cezaevine teslim edildikten sonra 1 ile 7 gün arası sürelerde alıcıya teslim ediliyor. 

cezaevi mektup okuma komisyonu nedir

Mektuplarınızı MektupYaz da yazıp gönderebilirsiniz. Postaneye gitmeniz sıra beklemeniz gerekmez. Mektup Yaz mektuplarınızı okumaz. Bu nedenle sakıncalı olup olmadığını bilemez. Cezaevindeki birine mektup gönderilebilirmi diye merk ediyorsanız Tıklayın.  Cezaevine mektupta neler yazılır sorusunun tam cevabını Burada bulabilirsiniz. Yine Cezaevine mektupla birlikte fotoğraf göndermek isterseniz muhteşem yazımıza Buradan bakınız. Cezaevine Dosya Belge göndermek isterseniz nasıl yapacağınıza Buradan bakabilirsiniz. Mektup örneklerimizi görmek isterseniz Tıklayın.