Mektup Nedir?

Mektup Nedir?

Mektup ilk şu tarihte yazılmıştır şu tarihte gönderilmiştir gibi zırvaları bir kenara bırakalım. İnsanlığın başladığı ilk zamanlardan bu yana yazılı haberleşme niteliği taşıyan Mektup daima mevcut olmuştur. Ancak Mektup nedir sorusunun cevabı asırlara ve zamanlara göre daima farklıdır. Henüz yazı icad edilmeden önce duvarlara yapılan ve günümüze kadar ulaşan çizimler geleceğe Mektup hükmündedir. O günün yaşayanları arasındaki bir iletişim değildir ve çok ama çok anlamldır. Şimdi Mektup Nedir göz atalım.

1- Taş Devri Mektupları

mektup

Onbinlerce yıllık buna benzer duvar resimlerinin bir amacı gelecekte yaşayacak insanlara bir mesaj göndermektir. Bu bir Mektuptur. Neler yaşadıklarını nasıl yaşadıklarını resimlerle anlatmışlar bizlere Mektup göndermişlerdir. Çatalhöyükte 9000 yıl önce yaşamış atalarımızın kırmızı aşı boyası ile duvarlara yazıp bizlere gönderikleri ilk mektupları kısacık videoda görmek istermisiniz. İddia ediyoruzki bu bilgi internette bir ilk olarak sayfamızda bulunmaktadır. Buradan videoyu seyredebilirsiniz. 9000 Yıl önce bu mesaları bırakan atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

2- Ortaçağ Mektupları

Ortaçağda ise Mektup iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Devletler arasında, kişiler arasında, kurumlar arasında yazılı mesaların iletilmesi şeklinde iletişim kurmuşlardır.

mektup

Ortaçağda Mektup tamamen halihazırdaki zaman içinde iletişim amacı ile kullanılmıştır. Devletler aralarında mektuplaşarak savaş açmışlar yine mektupla barış imzalamışlar. Aşıklar ise bugünkü gibi sms atarak değil Mektup yazarak aşklarını birbirlerine iletmişlerdir. Devleti yöneten kurumlarda şimdiki gibi mail atmak yerine Mektup ile iletişim kurmuşlardır. Bu çağda Mektup o kadar önemlidir ki, Düşman devletler arasında bile bu mektupları iletmekle görevli Posta memurları adeta dokunulmazlardı. Her yerde baş üstünde tutulurlardı.

3- Zamanımız Mektupları

Zamanımızda yazılan mektupların fonksiyonu çok geniştir. Hem geleceğe Mektup göndermek amacıyla, hem iletişim amacıyla, hemde kurumlar arasında yazılı ve güvenli iletişim amacıyla kullanılmaktadır. Yaklaşık 10 yıldan bu yana Mektup gönderiyoruz. Mektup sadece bir iletişim aracı değil kişiler söyleyemediklerini söyleyebildikleri, içlerini dökebildikleri bir platformdur. Hyatınızda hiç mektup yazmak ve göndermek deneyimi yaşamadıysanız Mektup yazmaya başladığınız zaman bunu anlayacaksınız. Haydi şimdi deneyin. Bir yakınınıza söylemek isteyipte söyleyemediğiniz şeyleri Mektup yazarak söylemeyi deneyin. 

4-Mektup Türleri Nelerdir.

1. Kişisel Mektuplar

2. İş Mektupları

3. Resmi Mektuplar

Olarak 3 çeşide ayrılır. Kişisel Mektuplar, Cezaevine, Askere, Yurtdışına, Aşk Mektupları, Arkadaşlık, Dostluk mektupları gibi kişilere özgü Mektuplardır. Bu Mektuplar Googlede laf olsun diye yazılan onlarca makalede olduğu gibi değildir. Belli bir düzen gerektirmez. Gönlünüzden nasıl geçiyorsa Mektup o şekilde yazılır. Dilekçe yazar gibi olmamalıdır. Resmi Mektuplarda ilk girişte tarih önemlidir ama kişisel mektuplarda tarihe, girişe, konuya hiç gerek yoktur.Yüreğinizden geldiği gibi yazılır. Kişisel mektuplarda ne yazacağınız bir türlü aklınıza gelmediyse Buradan sizler için dikkatle hazırladığımız ipuçlarına göz atın. kesinlikle yardımcı olur.

mektup, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup, iş mektupları, aşk mektupları, sevgiliye mektup, yurtdışına mektup

İş Mektupları ise iş alanında, iş insanlarının arasındaki resmi bağlayıcılığı olan ve belli bir düzene göre yazılması gereken mektuplardır. Bu Mektuplara mutlaka tarih atarak başlanmalı ve mektuba başlarken mektubun ne amaçla yazıldığı belli edilmelidir. İş amaçlı mektuplar desenli kağıtlar yerine düz veya firma logoları bulunan antentli kağıtlar kullanılmalıdır. Mektup Nedir sorusuna Harike cevaplar olduğunu düşünüyoruz.

mektup, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup, iş mektupları, aşk mektupları, sevgiliye mektup, yurtdışına mektup

Resmi Mektuplar ise resmi daireye yazılan dilekçelere benzer. Düz beyaz kağıt tercih edilir. Kesinlikle tarih atılarak başlanır. Tarihsiz resmi mektuplar yok sayılabilir. Tarihten sonra aşağıda örnekte olduğu gibi mektubu gönderen kişi bilgileri konu ve kime yazıldığı açıkça beyan edilmelidir. Yani mektubu okuyan kişi mektubu okumaya başladıktan sonra size sorması gereken bir şey kalmamalıdır. İlk girişte bu bilgiler yazılmalıdır. Bu mektup ne kadar iyi düzenlenirse mektubu okuyan memurun zihninde sizinle ilgili olumlu ve iyi izlenimler oluşur. Sonuçta sizi görmüyor. Sizi yazdığınız mektuba göre değerlendirecektir. Çok iyi bir mektupla hapisteki birinin özgürlüğüne kavuşmuş olduğunu görebilirsiniz.

mektup, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup, iş mektupları, aşk mektupları, sevgiliye mektup, yurtdışına mektup

Mektupların ağırlıkları ölçüler ve boyutları gibi PTT kurumu tarafından belirlenen bilgilere Buradan ulaşabilirsiniz.

Postaneye gitmeden birbirinden güzel desenli kağıtlara Mektup yazıp resimler ve kartpostalda ekleyerek göndermek için Burayı tıklatın. 

MektupYaz hizmeti nedir neler yapar nasıl çalışır merak ediyorsanız Burayı Tıklatın.