Uygulama ile Mektup Gönderirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama ile Mektup Gönderirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknolojinin her alanda gelişmesi ile birlikte yazılı mektup gönderimleride artık büyük oranda internet üzerinden uygulamalar ile yapılmaya başlandı. 2011 Yılında Mektup Yaz markası ile başlattığımız ilk internet üzerinden mektup gönderme çalışmamız ile birlikte, hizmeti yapanlarda zamanla çoğalınca, soru işaretleride oluşmaya başladı. Sizlere internet üzerinden uygulama ile mektup gönderirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tecrübelerimize dayanarak anlatacağız.

1- Sadece PTT ile Gönderim 

Mektup göndermek için işlem yaptığınız uygulamanın, mektup gönderimlerini sadece ama sadece PTT kanalı ile yaptığından emin olunuz. 6475 Sayılı posta kanununa göre Türkiyemiz sınırları içinde mektup gönderimleri PTT kurumu tekelindedir. Aksi durumda hem sizler hem kullandığınız uygulama PTT kurumuna ciddi miktarlarda tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gönderim sonrası Takip sayfalarının PTT olmasına dikkat ediniz.

2- Alıcı ve Gönderici Bilgileri

Alıcı bilgileri. özelikle alıcı ismi mutlaka kimlikte nasılsa o şekilde yazılmalıdır. Örnek Abdulbaki Kurnaz ismini üyemiz yazarken Baki Kurnaz olarak yazmış. Bu mektup iade gelmiştir. Çünkü cezaevi personeli mektup cezaevine girerken bilgisayardan arama yaptırır. İlk araştırmada çıkmazsa iade edebilir.

3- Mektup Görselleri

Mektuplarınızın doğru basıldığından şüpheniz varsa, uygulama sahiplerinden Mektubun ve diğer içeriklerin basıldıktan sonra taratılarak e-mail yada whatsapp yoluyla size gönderilmesini isteyin. Web sitemizden işlem yapıyorsanız, Ek hizmetlerden Mektup Görsellerini Göster seçeneğini seçmeniz yeterlidir. 

4- Gönderim Şekli APS İadeli Taahhütlü

Uygulama üzerinden mektup gönderirken, seçtiğiniz gönderim şekli ile gönderim yapıldığından emin olun. Örnek APS seçmişseniz sorgulama ekranında APS olup olmadığını kontrol edin. Islak imzalı PTT alındı belgelerini talep edin. Yine bu yönde fazlaca bildirim alıyoruz. Bir uygulamanın gönderim seçeneği olarak (Özel Kod A.P.S) yazdığı, ama gönderimlerin Taahhütlü olarak yapıldığı yönünde onlarca bildirim aldık. Uygulama üzerinden mektup gönderirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu budur.

Mektup Yaz olarak sadece Türkiyemizde değil, dünyada bir ilk olarak web sitemizde ödeme ile birlikte anlık olarak PTT barkod kodu mektubunuza otomatik olarak işlenir. APS seçmişseniz APS, İadeli Taahhütlü seçmişseniz aynı gönderi tipinin Barkodu otomatik işlenir. 

Not: Arkadaşlar uygulamaların tamamının PTT ile sizler arasında aracı olduklarını unutmayın. Uygulamaların sorumluluğunun, mektuplarınızı PTT kurumuna teslim ettikten sonra sona erdiğini aklınızdan çıkarmayın. Mektup PTT kurumuna teslim edildikten sonra size takip no verildiğinden itibaren herhangi bir problemde PTT kurumu ilşe temasa geçin. Posta sürecindeki mektupla ilgili uygulama sahiplerinin insiyatifi kesinlikle olamaz.  Mektup nerede, neden gecikti, neden cezaevindeki alıcıya teslim edilmedi,neden şu adreste bekliyor, postacı eve gitmemiş vs vs gibi sorular uygulama sahiplerine sorulması gereken sorular değildir. Eğer hazırlanmış mektup içeriğinde sorun varsa, sorumluluk uygulamalara ait olur.

Mektuplarınızı Mektup Yaz ile gönderin. 10 Yıllık tecrübeden yararlanın. Uygun fiyatlar ve eşsiz özellikler ile tanışın.