Kadın Cezaevi Nedir? Kimler Kalır?

Kadın Cezaevi Nedir? Kimler Kalır?

Kadın Cezaevleri sadece ülkemiz de değil dünyanın her yerinde aynı olmak üzere cezaevlerinin çok küçük bir bölümünü oluştururlar. İlginç bir şekilde tutuklu hükümlü sayısının yüzde 5-7 arasını kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar dünya genelinde aynı olmak üzere genellikle suç işlemeye meyilli değildirler. Mevcut olanların büyük bölümüde yine malesef erkekler tarafından suça sürüklenmişlerdir.

1- Kadın Cezaevi Nedir?

Türkiyemizde 10 Adet Kadın Cezaevi bulunmaktadır.  6 Tanede kadın açık cezaevi mevcuttur. Tabi bu cezaevleri sadece kadınlar için açılmış olan cezaevleridir. Ülkemiz genelinde bulunan E tipi T tipi L tipi cezaevleri bünyesindede kadınlara ait koğuşlar mevcuttur. Kadın Cezaevleri içinde en çok Bakırköy Kadın Cezaevine mektup gönderimi sağlamaktayız.

kadın cezaevi, cezaevine mektup, mektup yaz, mektup gönder

2- Kadın Cezaevlerinde Kimler Kalır?

Kadın Cezaevinde doğuştan kadın kimliğine sahip olan kalan kişiler kalırlar. Sonradan kadın kimliği alan trans bireyler ne erkekler nede kadınlar arasına değil onlara özel koğuşlara kunulurlar. Bu onlar için negatif bir ayrım için değil onların güvenliğini sağlamak içindir. Genellikle erkekler gibi siyasi suçlar adi suçlar gibi sınıflara ayrılmazlar. 18 Yaşını doldurmuş tüm kadın bireyler kadın cezaevlerinde kalabilirler.

3- Kadın Cezaevlerinde Koğuşlar Nasıl Olur?

Kadın Cezaevlerindeki koğuşlar erkeklere ait koğuşlardan hiç bir farkı yoktur. Koğuş kapısından girdiğinizde sizi çift katlı bir alan karşılar. Aşağı kısım yemekhane ve oturma alanı üst kat ise yatakhane olarak kullanılır. Koğuşlar 2 - 4 - 6 - 8- 10 -20 - 40 Kişilik olarak değişir. Genellikle emniyet açısından riskli görülen kadın mahkumlar 2 kişilik koğuşlarda kalırlar. Haftanın belli bir günü mektup günü yine belli bir günü doktora çıkma günü yani her işin bir günü vardır. Hatta sıcak suyun verildiği gün ve saatte vardır. Her an sıcak su verilmez. Haftada bir defa yine kantin günü vardır ve ihtiyaçlar koğuş kapısına kadar getirlir. 

kadın cezaevi, cezaevine mektup, mektup yaz, mektup gönder

kadın cezaevi, cezaevine mektup, mektup yaz, mektup gönder

Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre muhtemelen bir kadın yakınınız cezaevine olabilir. Eğer ona orada destek olmak isterseniz imkanınız varsa para gönderin. Yine yapabileceğiniz en güzel şey Web sitemiz üzerinden postaneye gitmeden Mektup ve bol bol Resimler gönderin. Onların Faceleri İnstagramları Tiktokları yoktur. Onlar sıkıldıkça mektupları açar okurlar. Fotoğraflara bakarlar. Yine imkanınız varsa web sitemiz üzerinden göndereceğiniz mektuba Kitaplar ve Kartpostalda ekleyebilirsiniz.