L Tipi Cezaevi Nedir?

L Tipi Cezaevi Nedir?

Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre büyük ihtimalle bir yakınınız L Tipi Cezaevine girmiş olmalı. Hiç telaş etmeyin. Tam 12 yıldır internet üzerinden dünyadaki tüm cezaevlerine mektup gönderiyoruz. 3-6 ay yatan çıkıyor. Bu süreyi iyi değerlendirin. Bazen küçük ayrılıklar iyi olur tekrar kavuşmak için. Şimdi buyrun L Tipi Cezaevi Nedir kısa kısa anlatalım.

L Tipi Cezaevi Türkiyemizde 22 tane bulunmaktadır. Tabi her biri kendi içinde kısımlara ayrılır. Örnek Silivri yani yeni adıyla Marmara L tipi bir cezaevidir. Ancak 9 tane ayrı bölümden yani 9 ayrı cezaevinden oluşmaktadır. Silivri cezaevine mektup yada başka bir şey göndereceğinizde adres kesinlikle şu şekilde olmalıdır. (Marmara 3 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu) Bu şekilde kesinlikle numarası yazılmalıdır. Aksi halde gönderiniz geri gelir. Türkiyemizde toplam 22 adet aktif faal T Tipi kapalı cezaevi bulunduğunu yazdık. ve ülkemiz genelindeki tutuklu hükümlü kapasitesinin 55 bin adetini L tipi cezaevleri misafir eder. Bu kapasite sayısıdır gerçekte barındırdığı tutuklu hükümlü sayısı bu sayıdan çok daha fazladır. 

L tipi cezaevleri yine E T ipi ve T tipi Cezaevlerinde olduğu ilave yataklar eklenmesine olanak sağlar. Bu sayede olağanüstü durumlarda kapasitesi üç katına kadar çıkabilir. Biçim olarak E ve T Tipine çok benzerler.

Son on yılda adından çok söz ettiren Silivri yeni adıyla Marmara Cezaevide L Tipi Cezaevidir.

L tipi cezaevi, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup,

1- Oda Sistemi Nasıldır?

Bizler genellikle cezaevi içindeki odaları ve uygulamaları filmlerden görüyoruz. ve öyle hayal ediyoruz. Oysa gerçekte olanı L Tipi cezaevlerini biz hiç bir filmde görmedik. Durum başkadır. Burayı Tıklayarak A Haberin tam gerçek Silivri cezaevi koğuşu videosunu seyredebilirsiniz.

L Tipi Cezaevleri genel olarak 2 katlı oda sistemlerine sahiptir. Alt kat yemekhane ve oturma alanı Üst kat ise yatakhane olarak kullanılır. Koğuşlar 2-4-6-8-10-15-20 kişilik olup ilave yataklar eklenmesiyle bu kapasiteler bazen 2,5 katına kadar çıkabilir. L Tipi cezaevlerine ilk kabulden sonra müşahade adlı toplanma koğuşu karşılar misafirlerini. Bu odanın amacı gelen kişileri durumlarına göre daha uzun kalacakları en uygun koğuşa gönderilmeleridir.

L Tipi Cezaevlerinde genellikle birde işçi koğuşu olarak adlandırılan koğuşlarda bulunur. Bu koğuşlara cezası kısa olan hükümlüler kabul edilir. Bu koğuşlar diğer koğuşlara göre daha ferahtır. Cezaevinin yemek yapma, gazete dağıtma, ekmek dağıtma, bahçe işleri, boya badana vs gibi günlük işleri burada kalan mahkumlar yaparlar. Koğuşlardan bir süreliğine çıkmak dışardaki birinin dolaşmak için evden çıkması ile aynıdır. Kişiler sıkılmaz ve imkanları daha farklı olur.

L Tipi Cezaevlerinde sigara içmeyenler koğuşu da bulunur. tutuklu ve hükümlü talebi doğrultusunda eğer sakıncalı bir durum görülmemişse bu koğuşa geçebilir.

Yine dindar vatandaşların kaldığı koğuşta vardır. Eğer abdestinde namazında biriyseniz bu koğuşu tercih edebilirsiniz. Yine cezaevi yönetimi sakınca görmezse bu koğuşa geçmenize izin verilir.

Her koğuşun bahçe olarak adlandırılan sizlerin geniş ve derin bir kuyu olarak hayal edebileceğiniz havalandırmaları bulunur. Bu bahçelerin kapıları her sabah 8 de cezaevi personeli tarafından açılır yine akşam 8 de cezaevi personeli tarafından kilitlenir. Gece havalandırmaya çıkmaya izin verilmez.

L Tipi Cezaelerinde Atölye olarak adlandırılan ve küçük el sanatları üzerinde çalışılan yerleri vardır. Tutuklu ve hükümlüler önceden kayıt yaptırarak burada tablo, resim, kafes, küçük kabartma tablolar, balık ağları, boncuk bilekli vs gibi el sanatlarını öğrenirler yaparlar ve satarlar. Satma konusunuda anlatalım. Cezaevlerinde para yoktur. Bunun yerine sigara vardır. Cezaevinde kantin harici tüm alışverişler sigara üzerinden yapılır. Cezaevinin parası sigaradır.

Her koğuşun Mümessil adı verilen resmi olmayan bir yetkilisi vardır. Sizler filmlerden koğuş ağası olarak bilirsiniz. Genellikle pala bıyıklı otoriter kişilerden seçilir ve gerçektede öyle olur. Cezaevi yönetimi yemek dağıtımını, mektup dağıtımını, dilekçe toplama, koğuş temizliği vs gibi tüm işlerden dolayı bu kişileri muhatap alırlar.

L Tipi Cezaevleri yatakhane ve yemekhane resimler aradık. binlerce resimden en yakın olanlarını seçtik. Her insan bir mahkum adayıdır, Olurya bir gün L Tipi Cezaevinde misafir olursanız karşılaşacağınız koğuşlar yaklaşık olarak bu şekildedir.

L tipi cezaevi, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup,

L tipi cezaevi, mektup yaz, mektup gönder, cezaevine mektup,

2- L Tipi Cezaevinde Kimler Kalırlar?

Cezası kısa yada uzun tüm adli suçlular L Tipi Cezaevinde kalabilirler. Müebbet suçlar, Örgütlü suçlar, Çete suçları, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Cinayet gibi suçluları kabul ederler. E ve T Tipi Cezaevlerine ne kadar çok benziyorlar öyle değilmi.

İşçi koğuşunda daha öncede yazdığımız gibi kısa süreli mahkumlar kalırlar. Tutukluların burada kalmalarına izin verilmez. Bu mümkün olursada cezaevi yönetiminin uygun göreceği şekilde olabilir.

Yine Cinayet suçundan kalanlar hasımları olmadığı sürece benzer suçlardan kalanlarla aynı koğuşlara konulurlar.

L Tipi cezaevlerinde memur koğuşları olarak adlandırılan sadece Devlet memuru olup bir suçtan girenlerin kaldığı koğuşlar bulunur. yönetim diğer suçlular arasında çıkar çatışması olma ihtimaline karşı bu tür tutuklu ve hükümlüleri farklı koğuşa koyarak cezaevinde düzeni sağlarlar.

L Tipi cezaevlerinde örgüt liderleri gibi üst düzey suçlardan kalanlar ise genellikle 2 kişilik koğuşlarda kalırlar.

Her L Tipi Cezaevinin kendi fırını bulunur. Ekmeği işçi koğuşundaki mahkumlar yaparlar. İşçi koğuşunda çalışan makhumlar bu çalışma için ücret almazlar. 

Her L Tipi Cezaevinde birde Revir bulunur. Koğuşların farklı saatlerde muayene talep hakları vardır. Bu saatlerde doktora gidebilirsiniz.

L Tipi cezaevlerinde düzeni sağlamak diğer tüm cezaevlerinden en zor olanıdır. Tarih boyunca baktığınızda Cezaevinde isyan haberleri daima E Tipi cezaeelerinde gerçekleşmiştir. Bu nedenle L Tipi Cezaevi Müdürü ve Personeli yönetimde bir çok insiyatifide kullanırlar.

Ülkemizdeki herhangi bir L Tipi Cezaevine mektup göndermek isterseniz Burayı tıklayarak basit bilgilerle hiç bir doğrulama gerektirmeden üye girişi yapıp panele girin. Postaneye gitmeye kağıda kaleme zarfa hiç ihtiyacınız olmadan eb sitemizi kullanarak mektup resim lartpostal, dosya belge gönderebilirsiniz.

Android Mobil uygulamamız için Burayı Tıklayın

IOS Mobil uygulamamız için Burayı Tıklatın